Ýran Dýþiþleri Bakanlýðý: ABD selzedelere yardým kanallarýný engelliyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýran Dýþiþleri Bakanlýðý: ABD selzedelere yardým kanallarýný engelliyor
Ýran Dýþiþleri Bakanlýðý Sözcüsü Behram Kasými, ABD'nin ülkede yaþanan sel felaketinde maðdur olanlara yardým kanallarýný engellediðini söyledi.
02 Nisan 2019 Salı 16:23
 Bu Haberi Paylaş


Ýran Dýþiþleri Bakanlýðý Sözcüsü Behram Kasými, devlet medyasýnda yer alan açýklamasýnda ABD'nin Ýran kurumlarýna uyguladýðý yaptýrýmlar nedeniyle felaketin yaþandýðý bölgelere yeterli yardýmýn ulaþtýrýlamadýðýný ifade etti.

ABD'nin Ýran Kýzýlayýna ait hesaplarý engellediðini aktaran Kasými, ABD'nin bu adýmla diðer ülkelerden selzedelere gönderilecek yardýmlarýn önünü kestiðine dikkati çekti.

ABD Baþkaný Donald Trump'ýn nükleer anlaþmadan çýkýþýnýn yýl dönümüne yakýn bir süreçte Washington yönetimi tarafýndan atýlan bu adýmlarýn Ýran halkýnýn aleyhine olduðunu dile getiren Kasými, "ABD yöneticileri yaptýrýmlarýn Ýran halkýna karþý deðil onlarýn çýkarýna hizmet ettiðini iddia ediyor. Ancak ABD'nin bu adýmý, bu ülke yöneticilerinin gülünç iddialarýnýn aksine halka karþý attýðýný gösteriyor" deðerlendirmesinde bulundu.

Olaðanüstü þartlarda dahi tüm banka sisteminin engellenemeyeceðini ve insani yardýmlarýn Kýzýlhaç ve Kýzýlay gibi örgütler aracýlýðýyla ulaþtýrýldýðýna iþaret eden Kasými, þöyle devam etti:

"ABD insanlýk dýþý ve zalimce bir yaklaþýmla selzedelere insani yardýmlarýn ulaþtýrýlacaðý tüm kanallarý engellemiþ durumda. Kýzýlhaç ve Kýzýlay gibi örgütler, yardýmlarý Ýran Kýzýlayýna ulaþtýramadýklarýný açýkladý. Uluslararasý kamuoyu ve kuruluþlar bu acýmasýzca adýma karþý çýkmalýdýr."

Ýran'ýn Huzistan, Gülistan, Loristan, Fars, Kirmanþah ve Hemedan eyaletlerinde yaklaþýk iki haftadan bu yana etkili olan þiddetli yaðýþlar nedeniyle meydana gelen sel felaketi büyük hasara yol açmýþ ve 46 kiþi hayatýný kaybetmiþti.

Sel felaketinin yaþandýðý bölgelerden Gülistan eyaletinin valisi Menaf Haþimi'nin yurt dýþýnda izinde olmasý ülkede tartýþmalara neden olmuþ ve bunun üzerine Haþimi görevinden alýnmýþtý.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR