Ýþgalci Ýsraile raðmen Mescid-i Aksa'da 200 bin kiþilik cuma namazý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýþgalci Ýsraile raðmen Mescid-i Aksa'da 200 bin kiþilik cuma namazý
Ýþgalci Ýsrail'in Filistinli Müslümanlara karþý zulmü, kanlý kibiri devam ederken Filistinliler her türlü engele raðmen Mescid-i Aksa'da toplanarak 200 bin kiþilik Cuma namazý kýldý.
25 Mayıs 2018 Cuma 16:12
 Bu Haberi Paylaş


On binlerce Filistinli sabahýn erken saatlerinden itibaren iþgal altýndaki Batý ?eria ve Kudüs arasýndaki askeri kontrol noktalarýný geçerek Aksa'nýn yolunu tuttu.

Ýþgal altýndaki Doðu Kudüs'ün Eski ?ehir bölgesi yakýnlarýndaki yollarý trafiðe kapatan Ýsrail polisleri, otobüsler dýþýnda hiçbir aracýn geçiþine izin vermedi. Saatler süren yolculuðun ardýndan yürüyerek Mescid-i Aksa'ya ulaþabilen Filistinliler, ramazan ayýnýn ikinci cuma namazý için Aksa'nýn avlusunu hýncahýnç doldurdu.

Kudüs Ýslami Vakýflar Ýdaresinden yapýlan yazýlý açýklamaya göre, yaklaþýk 200 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da cuma namazý kýldý.

HUTBEDE BÝRLÝK ÇAÐRISI YAPILDI

Mescid-i Aksa Ýmam ve Hatibi ?eyh Yusuf Ebu Suneyne okuduðu cuma hutbesinde, Ýslam dünyasýna birlik çaðrýsý yaptý.

?eyh Ebu Suneyne, Ýslam tarihinden örnekler verdiði Cuma hutbesinde, Gazze’de yaþanan insani krize vurguda bulunarak, Ýslam düþmanlarýnýn Müslümanlar arasýna fitne ve nifak tohumlarý ektiðini, bu süreçte de baþarýlý olduklarýna dikkati çekti.

NAMAZIN ARDINDAN ÝZDÝHAM YA?ANDI

Batý ?eria'da yaþadýklarý için Ýsrail'in olaðan günlerde Kudüs'e geçiþlerine izin vermediði Filistinliler, Aksa ve Kubbetu's Sahra önünde hatýra fotoðraflarý çektirdi. Filistin Kýzýlayýnýn görevlendirdiði bazý gönüllü Filistinliler, kalabalýðýn üzerine seyyar fýskiyelerle su serperek sýcaðýn etkisini azaltmaya çalýþtý.

Namazýn ardýndan Aksa'nýn kapýlarýnda bir saatten uzun süre izdiham yaþanýrken, þehrin dar sokaklarýnda kalabalýktan ve sýcaktan dolayý bazý Filistinliler fenalýk geçirdi.

Bu sýrada Mescid-i Aksa'nýn kapýlarýnda ve Eski ?ehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesinde yüzlerce Ýsrail polisi hazýr bekledi.

ABLUKA VE AYRIM DUVARI ENGEL OLDU

Ýsrail, Ayrým Duvarý'yla (Utanç Duvarý) çevrili Batý ?eria'dan 40 yaþ altý erkeklerin Kudüs'e giriþini engellerken abluka altýndaki yaklaþýk 2 milyon nüfuslu Gazze'den ise Filistinlilerin giriþine izin vermedi.

Ýsrail askeri kontrol noktalarýndan geri çevrilen on binlerce Filistinli erkek, ramazan ayýnda da Batý ?eria'nýn dýþýna çýkamamýþ oldu. Ýsrail'in geçiþine izin verdiði Filistinliler ise þafakla birlikte Kudüs'e geçebilmek için askeri kontrol noktalarýnýn önünde uzun kuyruklar oluþturdu.

DOÐU KUDÜS 1967'DEN BERÝ Ý?GAL ALTINDA

Ýþgal altýndaki Batý ?eria ile Kudüs arasýnda 2003'te inþa edilen 5 metre yüksekliðindeki beton duvar boyunca çok sayýda Ýsrail askeri kontrol noktasý bulunuyor. Ýsrail olaðan günlerde özel izinliler dýþýnda Batý ?eria'daki Filistinlilerin Kudüs'e geçiþine izin vermiyor. Ýsrail ablukasý altýndaki Gazze'de yaþayanlarýn ise ne Kudüs'e ne de baþka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.

Batý ?eria ve Mescid-i Aksa'nýn da içerisinde bulunduðu Doðu Kudüs 1967'den beri Ýsrail iþgali altýnda tutuluyor.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR