Ýslam alimleri Ýslamofobiyi konuþtu
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýslam alimleri Ýslamofobiyi konuþtu
Ýstanbul??da düzenlenen Avrupa Fetva ve Araþtýrmalar Meclisi Toplantýsý??nda dünya alimleri bir araya geldi.Toplantýda Ýslamofobi kavramý ve çözümü konuþuldu.
11 Kasım 2018 Pazar 11:48
 Bu Haberi Paylaş


Ýstanbul Grand Cevahir Hotel'de düzenlenen Avrupa Fetva ve Araþtýrmalar Meclisi 28. Dönem Toplantýsý'nda konuþan Diyanet Ýþleri Baþkaný Prof. Dr. Ali Erbaþ, toplantýnýn Müslümanlar için faydalý sonuçlar doðurmasýný temenni ettiðini söyledi. “Bir alimin, ne denli alim olsa da çaðýn girift meselelerini çözmede bütün araçlarý ve gereksinimleri bilecek gücü ve imkaný bulunduðunu” aktaran Erbaþ, sözlerini þöyle sürdürdü:

Avrupa'da yapýlacak en önemli iþ birliði, yayýlmakta olan Ýslamofobiyi ortadan kaldýrmak

“Avrupa Fetva ve Araþtýrma Meclis'i gibi fýkhi kuruluþlar, bu boþluðu doldurmak için hayati bir rol üstlenmektedir. Türkiye'nin dini hayatýnda önemli rol oynayan Din Ýþleri Yüksek Kurulu, Avrupa Fetva ve Araþtýrma Meclisi ile müþterek çalýþmalar yapmaya hazýrdýr. Din Ýþleri Yüksek Kurulumuz, çaðdaþ meselelerde, örneðin ticari sigortacýlýk, organ nakli, elektronik pazarlama, istihale, tüp bebek ve bunun gibi zor meselelerde birçok fetva ve karar yayýnlamýþtýr. Bizler Uluslararasý Hicri Takvim Konferansý'nda bu iþ birliðinin verimli sonuçlarýný hep birlikte gördük. Ýnanýyorum ki, iki meclis arasýnda iþ birliðinin özellikle Batý'yý kendilerine yurt edinen Müslümanlarýn sorunlarýna istenen çözümlere ulaþmada büyük katký saðlayacaktýr.” Diyanet Ýþleri Baþkaný Prof. Dr. Erbaþ, Avrupa'da yapýlacak en önemli iþ birliðinin, yayýlmakta olan Ýslamofobiyi ortadan kaldýrmak için mücadele etmek olduðunu vurgulayarak, “Ýslamofobi, bir yandan düþmanlarýn eliyle diðer yandan da bu hanif dinin asýl maksadýný bilmeyen cahillerin eliyle yayýlmaktadýr” dedi.

Baþkan Erbaþ, alimlere “Bizler, Ýslam'ýn ve Ýslam Peygamberi'nin hakikatini anlatma konusunda hep birlikte güçlerimizi arttýrmak, saflarýmýzý birleþtirmek, ayný zamanda gençlerimizi kuþatan tehlikelerden korumak ve onlarýn sorunlarý üzerinde yoðunlaþýp, onlara sýrf Ýslami çözümler bulmakla mükellefiz” þeklinde seslendi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR