Kataraktý Olanlara Müjde!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kataraktý Olanlara Müjde!
?in'deki ?ingdao ?niversitesi'nden bilim adamlarý, yaklaþýk 250 bin kiþinin katýlýmýyla yapýlan E vitamini ve katarakt arasýndaki iliþkiyi inceleyen
25 Mayıs 2015 Pazartesi 13:02
 Bu Haberi Paylaş


Çin'deki Çingdao Üniversitesi'nden bilim adamlarý, yaklaþýk 250 bin kiþinin katýlýmýyla yapýlan E vitamini ve katarakt arasýndaki iliþkiyi inceleyen 27 araþtýrmayý deðerlendirdi.

Bilim adamlarýnýn araþtýrmasý, E vitamini bakýmýnda zengin yiyecekler tüketenlerde yaþa baðlý katarakt riskinin yüzde 27'ye kadar azalabileceðini ortaya koydu.

Araþtýrmaya imza atanlardan Dr. Yüfey Cang, yaþa baðlý kataraktýn günlük alýnan E vitaminin 7 miligram artýrýlmasýnýn koruyucu etki saðladýðý sonucuna vardýklarýný vurguladý.

Araþtýrmanýn sonuçlarý "Public Health Nutrition" dergisinde yayýmlandý.

E vitamini soya fasulyesi, kabuklu yemiþler, kuru fasulye, tohumlar, ýspanak gibi yeþil yapraklý sebzeler, avokado ile ayçiçek ve mýsýr yaðý gibi besinlerde bulunuyor.

Katarakt, gözün içindeki doðal merceðin saydamlýðýný kaybetmesi ve görmenin azalmasý ile sonuçlanan bir göz rahatsýzlýðý. Yüzde 90 ilerleyen yaþta ortaya çýkan hastalýk dünyada tedavi edilebilen körlük nedenlerinin baþýnda geliyor.  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR