Kentsel dönüþümde yeni dönem!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kentsel dönüþümde yeni dönem!
?evre ve ?ehircilik Bakaný Murat Kurum, kentsel dönüþümde hedefin her yýl 300 bin konutu dönüþtürmek olduðunu bunun 30 binini bakanlýk ve TOKÝ, kalanýný ise özel sektör yapacaðýný belirtti.
06 Şubat 2019 Çarşamba 11:48
 Bu Haberi Paylaş
Çevre ve ?ehircilik Bakaný Murat Kurum, kentsel dönüþümde yeni yol haritasýný açýkladý.

Kurum'un açýklamalarýndan öne çýkanlar þöyle:

Hedef her yýl 300 bin konutu dönüþtürmek. Bunun 30 binini bakanlýk ve TOKÝ yapacak. Kalaný özel sektör yapacak.

Hedef, kentsel dönüþümü 20 yýlda tamamlamak. Kentsel dönüþümde yeni dönem 7 temel hedef üstüne inþa edildi.

Afet risklerinin bertaraf edilmesi, çevresel, tarihi ve kültürel deðerlerin korunmasý, yatay mimarinin esas alýnmasý, engelli dostu þehirler kurulmasý temel hedefler arasýnda.

Her kente dönüþüm anayasasýHer kente özel kentsel dönüþüm anayasasý geliyor.

Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüþüm strateji belgesi hazýrlayacak. Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek.

Kentsel dönüþüm alanlarý ilan edilmeden önce vatandaþlardan talep toplanacak.

Hiçbir konut yarým kalmayacakHiçbir konut yarým kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüþüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek.

Maketten veya temelden konut satýþý bitecek.

Yatay mimari esas alýnacakÝnþaatlarda yüksek katlý binalar yerine yatay mimari hakim olacak. Parsel bazlý deðil, alan bazlý dönüþüm olacak. Hak sahiplerinin tam katýlýmý saðlanacak. Bundan sonra ihtiyaç kadar konut üretilecek. Belirlenen tasarým ilkeleri dýþýnda hiçbir proje yapýlmayacak. Kentsel dönüþüm uygulama takvimi yani baþlangýç ve bitiþ tarihleri belli olacak. Kentsel dönüþüm ne zaman baþlayacak, kim yapacak ve hangi tarihte neticelenecek sorularý tarihe karýþmýþ olacak. ?ayet bir yerde dönüþüm yapacaksanýz halkýn tüm paydaþlarýný gözetmek zorundasýnýz. Bu sebepten kentsel dönmüþüm alanlarýný ilan edilmeden önce vatandaþlarýmýzýn talepleri toplanacak. Yüz yüze görüþmeler saðlanacak. Toplumsal yapý analizi ayrýntýlarýyla ortaya konulacak.

Müteahhitler sýnýflandýrýldýBelli kriterlere sahip müteahhitler kentsel dönüþüm yapabilecekler. Müteahhit sýnýflandýrmasý yaptýk. Ýnþaatýn ilerleme seviyesine göre bakanlýk tarafýndan satýþlara izin verilecek. Ne kadar inþaat yaptýysa o kadar satýþ yapacak.

Müteahhitlere teminat þartýYatýrýmcýlarýmýz yatýrým bedelinin yüzde 10'unu teminat olarak getirmek zorundalar.

Kentsel dönüþüme kredi25 bin nüfusun üstündeki yerlerde de Ýlbank kredi verebilecek.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR