Kerkük'te askeri gerilim devam ediyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kerkük'te askeri gerilim devam ediyor
Irak'ýn Kerkük kentinde Peþmerge ve Haþdi ?abi güçleri arasýndaki gerginlik devam ederken, yer yer taraflar arasýndaki mesafenin 10 metreye kadar düþtüðü, karþýlýklý hendeklerin kazýldýðý belirtiliyor.
14 Ekim 2017 Cumartesi 19:46
 Bu Haberi Paylaş


Kerkük'ün Havice ilçesinin DEA?'tan geri alýnmasýnýn ardýndan, Irak ordusu, Haþdi ?abi ve federal polis güçlerinin bölgeye yönelik askeri sevkiyatlarýný artýrarak Peþmergeye karþý konuþlanmasý, gerginliðin en üst seviyeye çýkmasýna neden odu. Peþmerge güçleri özellikle kent merkezindeki havalimaný ve K1 Askeri Üssü ile Irak Kürt Bölgesel Yöentimi'nin (IKBY) elinde tuttuðu petrol kuyusu çevresindeki güvenlik önlemlerini arttýrmýþ durumda.

Ýki taraf arasýndaki temas hattýný oluþturan Beþiri ve Tazehurmatu kasabalarýndan Peþmerge geri çekilirken, Kerkük kent merkezinin güney, güneybatý ve batýsýndaki kilometrelerce uzunluktaki mevzileri güçlendirmeye yönelik sürekli Peþmerge takviyesi yapýlýyor.

AA muhabirine konuþan Kerkük'ün batýsýndaki Mekteb Halid Cephesi'nin Peþmerge komutanlarýndan Albay Behçet Ömer Selim, "Bazý bölgelerde Haþdi ?abi ile aramýzdaki mesafe 10 metreye kadar düþüyor." dedi.

Haþdi ?abi'nin olasý operasyonuna karþý güçlü bir savunma göstermek için DEA? döneminde kazdýklarý hendekleri 7 metre geniþletip, 3 metre derinleþtirdiklerini ve devamlý þekilde mevzileri kum torbalarýyla desteklediklerini ifade etti.

"Haþdi ?abi üç koldan saldýrý olabilir"

Haþdi ?abi'nin Kerkük kent merkezinde denetimini ele geçirmek istediði bazý bölgelerle, petrol kuyularý olduðunu iddia eden Selim, olasý bir çatýþmada "Haþdi ?abi'nin üç koldan saldýrabileceðini" dile getirdi.

Selim, "Çatýþmalarýn baþlamasý halinde Haþdi ?abi'nin Kerkük'ün batýsýndaki Mekteb Halid, güneybatýdaki Tazehurmatu ve Beþir kasabalarýyla güneyindeki Meyrem Beg cephesinden kent merkezine ilerleyebileceðini deðerlendiriyoruz." diye konuþtu.

Peþmerge sevkiyatý yapýlýyor

Çevre bölgelerin dýþýnda Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerinden de binlerce Peþmerge'nin Kerkük kent merkezinde konuþlandýrýldýðýnýn altýný çizen Selim, Mekteb Halid'de 6 bin, 5'inci Batý Cephesi'nde 2 bin, kent içerisinde 3 bin, güneyindeki Tazehurmatu ve Beþir'e giden yol istikametinde ise 4 ila 10 bin Peþmergenin hazýr beklediðini ileri sürdü.

Haþdi ?abi'nin iki gün önce Kerkük-Baðdat karayolunu kontrol altýna almasýndan sonra, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesindeki Peþmergelerle baðlantý kurmak için kendilerine özel askeri yol açtýklarýný aktaran Selim, Tuzhurmatu'da ise bin 500 Peþmergenin bulunduðunu iddia etti.

Peþmerge Kerkük'ten çekilmeyecek

Kerkük'ün batýsýndaki 5'inci Cephe Peþmerge Komutaný Kemal Kerküki ise Haþdi ?abi ve ona destek veren güçlerin kente saldýrmasý halinde "çok büyük tarihi bir hata" yapacaklarýný ileri sürdü.

Düzenlediði basýn toplantýsýnda konuya iliþkin deðerlendirmelerde bulunan Kerküki, 2014 yýlýnda Irak orusunun býraktýðý havalimaný, stratejik askeri noktalar ve petrol kuyularý gibi bölgelerden çekilmeyeceklerini yineledi.

Kerküki, "Her türlü hazýrlýðýmýzý yaptýk. Elbette savaþ çýkmasýný istemiyoruz. Çünkü böylesi bir durumdan her iki taraf da zararlý çýkacaktýr." þeklinde konuþtu. .

Kerkük'te "Ýran ve Lübnanlý askeri danýþmanlarýn olduðu" iddiasýna iliþkin ise Kerküki, "Evet bu iddia doðrudur. Haþdi ?abi içerisinde bir çok el var." cevabýný verdi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR