Kerkük??ü Talabani ailesi sattý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kerkük??ü Talabani ailesi sattý
Irak güçleriyle, Ýran destekli ?ii milis gücü Haþdi ?abi??nin Kerkük??e saldýrýsý öncesinde Talabani ailesinin kentin teslim edilmesi konusunda Ýran ile anlaþtýðý ortaya çýktý.
16 Ekim 2017 Pazartesi 16:09
 Bu Haberi Paylaş


Edinilen bilgilere göre gece yarýsýndan sonra Ýran Devrim Muhafýzlarý Ordusu’na baðlý Kudüs Gücü Komutaný Kasým Süleymani ile Haþdi ?abi Lideri Hadi El Amiri Kerkük’te Kürdistan Yurtseverler Birliði (KYB) Genel Sekreteri merhum Celal Talabani oðlu Pavel Talabani, eþi Hero Talabani ve KYB Ýstihbarat Müdürü olan yeðeni Lahor ?eyh Cengi ile bir araya geldi.

Yapýlan görüþmede Kerkük’teki petrol sahalarý ve havaalanýnýn Irak Güçleri ile Haþdi ?abi’ye verilip KYB’ye baðlý Peþmerge güçlerinin söz konusu yerlerden çekilmesi üzerine uzlaþýldý.

K1 Askeri alaný, Kerkük Havaalaný, Mekteb Halid, Tuzhurmatu, Dakuk, Telwerd alaný ve Yetmiþli Kýþlasý'nýn Haþdi ?abi ve Irak güçlerine teslim edilmesi konusunda anlaþmaya varýlmasýnýn ardýndan gece 02.00 sýralarýnda Irak güçleri ve Haþdi ?abi güçleri ayný anda saldýrýya geçti.
Saldýrýnýn ardýndan KYB’ye baðlý Peþmerge birlikleri bu alanlardan çekildi.


KYB'li ÜST DÜZEY YETKÝLÝLER KATILMADI
Söz konusu görüþmeye Talabani ailesi dýþýnda KYB’nin üst düzey isimlerinin katýlmadýðý bildirilirken Talabani’nin vefatýndan sonra geçici olarak KYB Genel Sekreterliði’ne getirilen Kerkük Bölge Komutaný Kosret Resul, Talabani ailesinin Ýran ile yaptýðý anlaþmayý ihanet olarak nitelendirerek, ''Bazý KYB’lilerin Baðdat saflarýna katýldýðý doðrudur. Bu tarihi ihanettir. Ýrademiz kýrýlmayacak” açýklamasý yaptý.


Anlaþmaya tepki gösteren Kerkük Valisi Necmeddin Kerim de saldýrýnýn baþlamasýnýn hemen ardýndan halký silahlý direniþe çaðýrmýþtý..kurdistan24

 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR