Kýlýçdaroðlu ve Akþener??den ''seçim'' açýklamasý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kýlýçdaroðlu ve Akþener??den ''seçim'' açýklamasý
CHP lideri Kýlýçdaroðlu ile ÝYÝ Parti lideri Akþener??in düzenlediði ortak basýn toplantýsýnda ana gündem seçimlerdi.
08 Nisan 2019 Pazartesi 10:26
 Bu Haberi Paylaş


CHP Genel Baþkaný Kemal Kýlýçdaroðlu, ÝYÝ Parti Genel Baþkaný Meral Akþener'i ziyaret etti.

ÝYÝ Parti Genel Merkezi'nde gerçekleþen görüþme sonrasý iki lider kameralarýn karþýsýna çýktý.

AK Parti'nin Ýstanbul genelinde oylarýn yeniden sayýlmasýna iliþkin baþvurusunu deðerlendiren Kýlýçdaroðlu,"Türkiye'nin bir an önce seçim atmosferinden çýkýp güncel temel sorunlara eðilmesi lazým. Bunu istiyoruz" dedi.

 YSK hukuk güvenliðini saðlamak zorundadýr. Oylarýn yeniden sayýlmasýna yönelik bizim hiçbir itirazýmýz olmadý. Neye itiraz ettik, itiraz hukuk içinde olmalý. Seçimleri düzenleyen yasanýn 112'nci maddesi delil ve gerekçe gösteremeyenlerin itirazlarý incelenemez diyor. Varsa bir þey delilini koyarsýn itirazýný yaparsýn.


 YSK sandýk güvenirliðini bozar bir sürecin içine girmiþtir. Hukuk devleti ise kanunda bir gerekçesi vardýr. Hakimin tarifsizliði ve baðýmsýzlýðý önemlidir. YSK'daki hakimlere sesleniyorum. 38 ilçeyi yeniden sayacaðýz diyorlar. Hangi gerekçeyle neden? Islak imzalý tutanaklarda AKP'nin temsilcisinin imzasý var, MHP'nin temsilcisinin imzasý var, bizim imzamýz var. Niçin seçim sýrasýnda tutanaklara þerh düþmediler? Benim YSK yargýçlarýndan istediðimi ýslak imzalý tutanaklarý önünüze koyup karar verin, yarýn çocuklarýnýzýn yüzüne bakacaksýnýz. 38 ilçede yeniden sayým, niçin yeniden seçim? Bir demokrasi olayýdýr ya demokrasi adýna karar verilecektir ya da demokrasi yargýçlar tarafýndan katledilecektir.”


Daha sonra Akþener konuya dair açýklamalarda bulundu.

"Erdoðan'a 'muhtar olamaz' denmiþti. Bu millet kendisini baþbakan yaptý. 'Cumhurbaþkaný olacaðým' dedi, bu millet onu da yaptý. Bu sandýktan çýktý. Milli iradeye saygýsýzlýðý bu gazi ve aziz millet affetmez. Sandýkta cezasýný vererek affetmez" diyen Akþener, Cumhurbaþkaný ve AK Parti Genel Baþkaný Recep Tayyip Erdoðan'ý milletin iradesine saygý duymamakla suçladý.

'80 ÝHTÝLALÝNÝ YA?AMI? BÝR NESÝLÝZ'Akþener þöyle devam etti:

"80 ihtilalini yaþamýþ bir nesiliz. Kenan Evren'i bir seviye daha ileri taþýmýþ bir Erdoðan ile karþý karþýyayýz. 'AK Parti kazanana kadar seçim yenilenmesi' ancak Afrika ve Güney Amerika diktatörlüklerinde olur."
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR