Kilis'te Kutlu Doðum etkinliði
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kilis'te Kutlu Doðum etkinliði
Peygamber Sevdalýlarý Platformu tarafýndan Kilis'te 'Eþsiz ?nder Hz Muhammed' temalý Kutlu Doðum etkinliði düzenlendi.
17 Nisan 2015 Cuma 15:30
 Bu Haberi Paylaş


Peygamber Sevdalýlarý Platformu tarafýndan özel bir düðün salonunda “Eþsiz Önder Hz Muhammed” temalý Kutlu Doðum etkinliði düzenlendi.

Programa konuþmacý olarak katýlan Ýlahiyatçý Yazar Mehmet Göktaþ, Peygamber Efendimizi özellikle ülke yöneticilerinin örnek almasý gerektiðini ifade etti.

Yoðun katýlýmýn olduðu etkinlikte katýlýmcýlara salon giriþinde gül suyu daðýtýldý. “Biz seni görmeden sevdik.”, “Biriniz beni Anasýndan, babasýndan çoluk çocuðundan ve bütün insanlardan çok sevmedikçe tam iman etmiþ olmaz.” gibi pankartlar güzel görüntüler oluþturdu.

Kur'an-ý Kerim tilavetiyle baþlayan etkinlik, ardýndan okunan mevlit ile devam etti.

Ardýndan, Grup Ýnzar ve Peygamber Sevdalýlarý Platformu Kýz Çocuk Ýlahi Grubu ilahiler ve marþlar seslendirdi. Okunan ilahi ve marþlar eþliðinde getirilen tekbirler ve salâvatlarla heyecan adeta doruða çýktý.

Programýn açýlýþ konuþmasýný yapan Peygamber Sevdalýlarý Platformu Kilis Komite sözcüsü Erdal Avcý, Peygamberimizin misyonunun hayatýmýza taþýnmasý gerektiðini belirterek, “Bugün toplumsal olarak travmalar varsa bu Peygamber Efendimizi kendimize örnek almamamýzdan kaynaklanmaktadýr. Gelin Peygamberimizin davasýný hayatýmýzýn ortasýna alalým ve bir araya gelim. Nitekim peygamberimizi önder ve rehber olarak almamýz gerekir.” ifadelerini kullandý.

Daha sonra konuþmasýný yapan Ýlahiyatçý Yazar Mehmet Göktaþ, “Buraya gelmiþken Hz Muhammed (sav) biraz daha yaklaþma O'nun sevgisini gerçekten biraz daha arttýrmýþ olarak evimize dönmeyi rabbimiz bize nasip etsin.” dedi.

Peygamberin (sav) neden sevildiðinin bilinmesi gerektiðini belirten Göktaþ, Hz Muhammed'in (sav) O'nun ümmetinden olduðunu dile getiren herkes tarafýndan yakinen tanýnmasý gerektiðini vurguladý.

Hz Muhammed'in hayatýna dikkat çeken Göktaþ, “Bakýn 1400 yýl senedir Peygamber gelmedi. Bir daha Peygamber gelmeyecek. Allah (cc) Peygamber göndermeyecek niye? Çünkü gerek yok. Çünkü O Peygamberin hayatý kýyamete kadar kaydedilmiþ.” þeklinde konuþtu.

Çünkü onlar yetimleri öksüzleri anlayamazlar

Allah-u Teâlâ'nýn Peygamberini padiþahlarýn konaklarýndan, egemenlerin, kodamanlarýn ve þehzadelerin adamlarýndan seçmediðini belirten Göktaþ, onlarýn yetimleri ve öksüzleri anlayamayacaklarýný ifade etti.

Göktaþ, “Gelin Peygamberimizin özelliklerine bakalým. O'nun babasý olmayacak. O yetim olacak.  Babasýzlýðýn acýsýný üzüntüsünü kederini bilecek. Annesini de hemen doymadan alacak. O Peygamber öyle biri olacak ki, kuru ekmek yiyecek Mekke'dekilerin koyunlarýný yayacak. Fakir olacak. Niye biliyor musunuz? Kilisliler olarak biraz yaný baþýnýza baksanýz göreceksiniz ki açlarla, fakirlerle, yetimlerle, öksüzlerle dolu her yanýnýz iþte, yetimleri anlamak için, yetimlere sahip çýkmak için O'nu iyi tanýmalýyýz.” diye konuþtu.

Dünyada genellikle ezilenlerin bayanlar olduðunu kaydeden Göktaþ, Hz Muhammed'in (sav) hayatýndan kesitler sunarak Ýslam'ýn ve O'nun kadýna ne kadar deðer verdiðine dikkat çekti. Konuþmasýnda Ýslam'dan önceki cahili döneme de deðinen Göktaþ, bir babanýn kýz çocuðunu uçurumdan aþaðý atarak öldürmesini anlattýðý esnada salonda duygulu anlar yaþandý.

“Siyasi liderler O'nu örnek almalýdýr”

Özellikle ülke liderlerinin Peygamber Efendimizi örnek almasý gerektiðinin altýný çizen Göktaþ, “Mýsýra bakýn, zalim Sisi'ye bakýn. Hiç bir kâfir korkuyor mu ondan? Ama mýsýrýn zindanlarý hep dindar Müslümanlarla dolu, tek o deðil Arap ülkelerinin büyük bir kýsmý garip Müslümanlarý öldürüyor. Hiç bunlarýn bir kâfirin karþýsýnda olduklarýný gördünüz mü? O Peygamberi önemli adamlar özellikle örnek almalýdýr. Sadece biz deðil asýl önemli olan siyasi liderler O'nu örnek almalýdýr. Önemli olan generallerin devlet baþýnda insanlarý yönetenlerin Allah'ý anmasýdýr. Allah'ýn adýna hareket etmesidir.” þeklinde konuþtu.

Peygamberlerin sadece gariban insanlara deðil, bütün Peygamberlerin zalim yöneticilere ve diktatörlere gönderildiðini vurgulayan Göktaþ, “Allah'ýn Resulü bize örnektir. Babalara, kocalara, generallere ve en önemlisi devlet baþkanlarýna, Ýslam ülkelerindeki devlet baþkanlarý Hz. Muhammed (sav) örnek almýyorlarsa onlar yazýk ediyorlar. Öyle devlet baþkanlarý var ki, kendi halký ülke baþkanlarýndan tir tir titriyor.” dedi.

Program, yapýlan dua ile sona erdi

ÝLKHA)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR