'Kurban Rabbe yaklaþmaktýr'
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
'Kurban Rabbe yaklaþmaktýr'
Bingöl ?niversitesi Ýlahiyat Dekaný Prof. Dr. Hakan Olgun, kurban ibadetinin Hz. Ýbrahim ve oðlu Hz. Ýsmail'in teslimiyetini hatýrlattýðýný belirterek, Rabbe yaklaþtýrdýðýný söyledi.
01 Eylül 2016 Perşembe 23:26
 Bu Haberi Paylaş


Yaklaþmakta olan Kurban Bayramý'nýn önemi üzerine ÝLKHA'ya  konuþan Bingöl Üniversitesi Ýlahiyat Dekaný Prof. Dr. Hakan Olgun, kurbanýn Rabbe yakýn olmak amacýyla yapýlan ibadet olduðunu söyleyerek bu ibadetin Hz. Ýbrahim ve oðlu Hz. Ýsmail'in teslimiyetini hatýrlattýðýný belirtti.

‘Kurban' kelimesinin kavram olarak “yakýnlaþma, yakýn olma” anlamlarýna geldiðine vurgu yapan Prof. Olgun, Arapçadaki karþýlýðýnýn ise “udhiyye” olduðunu söyledi.

“Kurban kelimesi Rabbe yakýn olma anlamýný ifade etmesi açýsýndan çok büyük bir anlam ifade ediyor,” diyen Olgun “Çünkü Kur'an'ýn ilgili ayeti kerimesinde Cenabý Hak þöyle buyuruyor; ‘Sizin kesmiþ olduðunuz hayvanlarýn ne eti, ne kaný, ne derisi Rabbinize ulaþmaz, ancak sizin takvanýz Allah'a ulaþýr.' Dolayýsýyla öyle anlaþýlýyor ki kurban kesmek özellikle dünyevileþmiþ toplumumuz açýsýndan bir hayvan pazarýna dönüþtürülmesi, bir kurban derisi kavgasýna dönüþtürülmesi,'ne kadar et çýktý'  ‘ne kadar yað çýktý' þeklindeki bir pazarlýða konu edilmesi deðil. Rab için kesilmiþ, Rabbe yakýn olmak amacýyla kesilmiþ bir ibadetin adý olarak karþýmýza çýkýyor.” diye belirtti.

“Kurban aslýnda Ýbrahim'i bir davranýþtýr, Ýbrahim'i bir tutum ifade ediyor”

Olgun konuþmasýný þöyle sürdürdü: “Kurban meselesinin aslýnda Hz. Ýbrahim (a.s) ile çok yakýn bir iliþkisini ifade etmemiz gerekiyor.  Kurban aslýnda Ýbrahim'i bir davranýþtýr, Ýbrahim'i bir tutum ifade ediyor. ?öyle düþünelim; doksan küsur yaþýna kadar baba olamamýþ bir peygamber, doksanlý yaþlarýnda Cenabý-ý Hak ona bir evlat nasip ediyor, bu evladý büyüyüp kendisine yardým edecek, yanýnda koþup oynayabilecek bir yaþa gelince oðlunu kurban ettiðine dair bazý rüyalar görüyor ve düþünüyor ki Cenabý-ý Hak beni oðlumla imtihan ediyor. Bunu oðluna söylüyor, oðlunun cevabý da çok enteresan;  ‘Baba emredildiðin gibi yap, beni sabredenlerden bulacaksýn.' Dolayýsýyla bizim kurban hadisesinde adeta ‘ete-kemiðe' indirgediðimiz bayram, esasen Hz. Ýbrahim ve oðlu Hz. Ýsmail'in Cenab-ý Hak karþýsýndaki itimadýný, teslimiyetini, Mümin'lik bilincini deklare eden çok harikulade bir ibadettir, bir tutum ve davranýþtýr.”

Kesilin kurban etinin fakir-fukaraya, eþ-dosta daðýtýlabileceðini söyleyen Olgun, isteyen kiþinin kendine de etin birazýný ayýrabileceðini dile getirdi.

Olgun, “Tekrar hatýrlayalým, ‘Kestiðiniz kurbanlarýn ne eti ne kaný Allah'a ulaþmaz, sizin takvanýz Allah'a ulaþýr.' O halde kurban bayramýnda kurban keserken, kurban etinden nimetlenirken mutlaka Hz. Ýbrahim'in, o büyük, önder peygamberin büyük imtihanýna ortak olduðumuzun bilinci içerisinde davranmamýz gerekiyor, aksi takdirde kurban,  Rabbe yakýnlaþmaktan ziyade kolesterolleri yükselten bir et bayramýndan öteye geçmez.” þeklinde konuþtu.

/ ÝLKHA
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR