Kurtarma gemisine onun adý verildi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kurtarma gemisine onun adý verildi
Akdeniz'de sýðýnmacýlarý kurtarma görevini sürdüren 'Professor Albrecht Penck' isimli gemiye, Eylül 2015'te Bodrum açýklarýnda boðularak ölen Suriyeli Alan Kurdi'nin adý verildi
11 Şubat 2019 Pazartesi 10:08
 Bu Haberi Paylaş


Muðla'nýn Bodrum ilçesinden Yunanistan'ýn Ýstanköy adasýna þiþme botla geçmeye çalýþýrken, 2 Eylül 2015'te annesi ve kardeþi ile birlikte boðularak hayatýný kaybeden üç yaþýndaki Alan Kurdi´nin cansýz bedeni Bodrum sahilinde bulunmuþtu.

Alan Kurdi'nin  sahildeki yürek burkan o hali DHA muhabirince fotoðraflanmýþ; fotoðraf tüm dünyada ses getirmiþ; uluslararasý camiada mülteci krizinin yeniden tartýþýlmasýna neden olmuþtu.

Alman yardým kuruluþu olan Sea-Eye, Akdeniz´de kurtarma faaliyetlerini sürdüren 'Professor Albrecht Penck´ adlý geminin ismini deðiþtirerek 'Alan Kurdi´ yaptý. Yeni ismi ile hayat kurtarmaya devam edecek gemi için Ýspanya´nýn Balear Takýmadalarý'na ait Mayorka adasýnda bulunan Palma de Mallorca´daki bir limanda tören düzenlendi. Törene Alan Kurdi´nin babasý Abdullah Kurdi,  halasý Tima Kurdi, politikacýlar, dernek görevlileri, gönüllüler ve bölgede yaþayanlar katýldý.

Baba: Benim için zor bir günTörene katýlan baba Abdullah Kurdi, "Bugün benim için çok zor bir gün zira birçok anýyý yeniden yaþýyorum. Alman kurtarma gemisinin oðlumun adýný taþýyacaðý için mutluyum. Bu organizasyonda iyi kalpli inanlar var. Oðlumun sahildeki o hali unutulamaz. Karým ve oðullarýmýn kaybýna duyduðumuz üzüntü, bunun gibi oðullarý ve kýzlarý trajik biçimde kaybedilen binlerce aile tarafýndan paylaþýyor.

Sözcü: Bu isim bize yaptýðýmýz iþi hatýrlatacakTörende konuþan Sea-Eye Sözcüsü Carlotta Weibl, "Alan Kurdi ismi, bize yaptýðýmýz iþi hatýrlatacak. Bu gemiler, kaptanlar, STK'lar ve yanlýþ yönlendirilmiþ politikacýlarla yapýlan çatýþmalarla ilgili deðil. Bu Alan, Galip, Rihan gibi her gün Akdeniz´de boðulan gerçek insanlarla ilgili. Ve bu sevdiklerinin hissetmesi gereken sonsuz acý ve keder ile ilgili" dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR