MEB'den okullara '?ðrenci Andý' talimatý: Okutmayýn
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
MEB'den okullara '?ðrenci Andý' talimatý: Okutmayýn
'MEB temyiz dilekçesinde sorumlu gördüðü Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile iki avukatý görevden almýþtý'
06 Aralık 2018 Perşembe 14:52
 Bu Haberi Paylaş


Danýþtay’ýn Öðrenci Andý kararýný uygulamayan ve temyize  götüren MEB’in konunun öðretmenler arasýnda bile konuþulmamasý talimatý verdiði ortaya çýktý.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre muhalefet partilerinin yoðun tepkisinin ardýndan hükümet geri adým atsa da MEB, dilekçesini henüz Danýþtay’a gönderemedi. Ýl milli eðitim müdürlüklerinin de okullara “yargý süreci tamamlanmadý” gerekçesiyle “emir gelmediði sürece” okullarda Andýmýz’ýn okutulmamasý hatta öðretmenler arasýnda bile konunun konuþulmamasý talimatý verdiði ortaya çýktý.

"Konuþmayýn"

MEB’in taþra teþkilatlarý Öðrenci Andý’na karþý harekete geçti. Ýl ve ilçe milli eðitim müdürlükleri tarafýndan okullara gönderilen genelgelerle Andýmýz’ýn öðretmenler arasýnda konuþulmasýnýn bile yasaklandýðý ortaya çýktý. Bakanlýk yargý kararýný uygulamazken, taþta teþkilatý da bakanlýðýn yeni bir emrine kadar okullarda kesinlikle Andýmýz’ýn okutulmamasý talimatý verildi. Danýþtay’ýn Andýmýz’ý kaldýran yönetmelik maddesini iptal ettiði hatýrlatýlan genelgede, “Ancak yargý sürecinin tamamlanmamýþ olmasý ve Milli Eðitim Bakanlýðýmýzca herhangi bir emir gelmediði sürece, hepimizin ortak hassasiyeti olan Andýmýz ile ilgili olarak, okullarda öðretmenleri ihtilafa düþürecek, polemik oluþturacak konuþmalardan kaçýnýlmasý ve konu ile ilgili mevcut uygulamanýn dýþýnda herhangi bir uygulama yapýlmamasý hususunu bilgilerinize rica ederim” ifadeleri yer aldý.

Düzeltme için adým atmadý

MEB, temyiz sürecini de uzatmaya baþladý. Danýþtay 8. Dairesi’nin Andýmýz’ý kaldýran yönetmelik deðiþikliðine iliþkin yürütmeyi durdurma kararýna karþý hazýrladýðý temyiz dilekçesinde Andýmýz’ý “çaðdýþý ve bilimsel deðil” diyerek eleþtiren, faþizm ve komünizm uygulamalarýna benzeten bakanlýk haftalar geçmesine karþýn düzeltme için adým atmadý. 

MEB, temyiz dilekçesinde “Türkler kendi çaðdaþý unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaþan topluluktur. Türkiye Cumhuriyet’ini kuran kadro zaten gecikmiþ olan süreci hýzlandýrmak için yoðun çaba harcamýþtýr. Öðrenci Andý iþlevselliðini yitirmiþtir. Hal böyleyken 21. yüzyýl Türkiye’sinde 30’lu yýllarýn ritüellerini benimsemek anakronik (çaðdýþý) bir yaklaþým olacaktýr” ifadeleri kullanýlmýþtý. Cumhuriyet’in kamuoyuna duyurduðu temyiz baþvurusunda skandal ifadelerle Öðrenci Andý’ný eleþtiren MEB, muhalefetin sert tepkisinin ardýndan ek dilekçe ile hatanýn düzeltileceðini belirtse de haftalar geçmesine karþýn henüz yeni bir dilekçenin Danýþtay’a sunulmadýðý öðrenildi. Danýþtay Ýdari Dava Daireleri Kurulu’nun son kararý vereceði dava öncesinde, davacý sendikalar ise ‘ek beyan’ verilmeden mahkemeye görüþlerini iletmek zorunda kaldý. 

Geri adým atmýþtý

Andýmýz’a karþý MEB’in temyiz dilekçesine muhalefetin tepkisinin ardýndan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Temyiz süreci dilekçeden o bölüm çýkarýlarak devam edecek” ifadelerini kullanmýþ, MEB ise temyiz dilekçesinde sorumlu gördüðü Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile iki avukatý görevden almýþtý. 

 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR