MHP 39 milletvekili kaybetti
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
MHP 39 milletvekili kaybetti
MHP, 1 Kasým seçimlerinde 7 Haziran'a göre yüzde 4,3 oy kaybetti; milletvekili sayýsý 39 azalarak 41'e düþtü. Basýn açýklamasý yapan MHP Genel Baþkaný Devlet Bahçeli ise, çýkan sonuçtan dolayý halký suçladý.
02 Kasım 2015 Pazartesi 01:58
 Bu Haberi Paylaş


MHP, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 16,29 oy almýþtý. Kesin olmayan sonuçlara göre MHP, 7 milyon 423 bin oy aldýðý son genel seçime göre yaklaþýk 1 milyon 780 bin oy kaybederek, 1 Kasým seçimlerinde yüzde 12 oy aldý. 

7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili çýkaran MHP'nin, yaþadýðý yüzde 4,3 oy kaybýyla birlikte milletvekili sayýsý 39 eksildi. 

Bu sonuçla MHP, HDP'den oy oraný olarak fazla almasýna raðmen, çýkardýðý milletvekili sayýsý açýsýndan HDP'nin ardýndan TBMM'de temsil edilen 4. parti oldu.  

MHP'den milletvekili seçilemeyenler arasýnda Genel Baþkan yardýmcýlarý Sadir Durmaz ve Ruhsar Demirel, Genel Sekreter Yardýmcýsý Mustafa Kalaycý, Genel Sekreter Yardýmcýsý Hidayet Vahapoðlu ile TBMM Baþkanvekili Koray Aydýn, TBMM Baþkanlýk Divaný üyesi Kastamonu Milletvekili Emin Çýnar, Eski Merkez Bankasý Baþkaný ve Uþak Milletvekili Durmuþ Yýlmaz, Kütahya Milletvekili Alim Iþýk, Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan da bulunuyor.

Kayseri'de 7 Haziran'da 3 milletvekili kazanan MHP, iki milletvekili birden kaybederek bu seçimde tek milletvekili çýkardý. Kayseri dýþýnda MHP'nin birer milletvekili kaybettiði iller þunlar:

"Aksaray, Ankara birinci bölge, Antalya, Balýkesir, Bayburt, Burdur, Bursa, Çanakkale, Elazýð, Eskiþehir, Gaziantep, Giresun, Gümüþhane, Ýstanbul birinci, ikinci ve üçüncü bölge, Ýzmir'de birinci ve ikinci bölge, Kahramanmaraþ, Karabük, Kastamonu, Kýrýkkale, Kýrklareli, Kilis, Konya, Kütahya, Mersin, Nevþehir, Niðde, Samsun, Sivas, Tekirdað, Tokat, Trabzon, Uþak, Yozgat ve Zonguldak."

MHP, hiçbir ilde birinci parti olamadý. 7 Haziran'da Genel Baþkan Devlet Bahçeli'nin milletvekili adayý olduðu Osmaniye'de yüzde 41 ile birinci olan MHP; bu seçimde yüzde 46,5 ile birinci olan AK Parti'nin ardýndan yüzde 34 ile ikinci oldu.

MHP oylarýný sadece Ardahan'da artýrdý. Ardahan'da 7 Haziran'da yüzde 7,8 oy alan MHP bu seçimde yüzde 8,87 oy aldý.

Bahçeli halký suçladý

MHP Genel Baþkaný Devlet Bahçeli, "Partimizin tüm kadrolarý, sabýrla, özveriyle, inanmýþ bir yürekle görevlerinin baþýndadýr. Vatan ve millet sevdamýzda en ufak bir eksilme olmadan, saflarýmýzda en küçük bir bozulma yaþanmadan çelikten bir iradeyle Türkiye'nin hak, hukuk ve tarihi çýkarlarýný savunmaya samimiyetle devam edilecektir. Bu hususta azmimiz sýnýrsýzdýr" dedi.

Bahçeli, yaptýðý yazýlý açýklamada, milletin, gelecek 4 yýl için vekillerini seçmek amacýyla bir kez daha sandýða gittiðini belirterek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme iþleminin tamamlandýðýný, sandýk sayým ve tasnifinin de gerçekleþtirildiðini ifade etti.

"MHP, yolunda kararlý ve emin adýmlarla yürüyecektir"

Devlet Bahçeli, MHP'nin zayýflamasý, kaybetmesi ve hatta baraja takýlmasý amacýyla her türden saldýrý yapýldýðýný öne sürdü. Bahçeli, þu görüþleri dile getirdi:

"Buna raðmen köklü geçmiþiyle, þerefli, imanlý, milli ve tavizsiz mensuplarýyla iç içe geçen ve kenetlenen partimiz, zalimlerin yazdýðý hükmü, yýrtýp atmýþtýr. Milliyetçi Hareket Partisi, ilkelerinden ödün vermeden, inandýðý doðrulardan sapmadan yolunda kararlý ve emin adýmlarla yürüyecektir. Ýçimizden veya dýþýmýzdan hiç kimse boþ yere hesap yapmamalý, boþ yere Milliyetçi Hareket'in istikrarsýzlýk sarmalýna düþeceðini zannetmemelidir. Partimizin tüm kadrolarý, sabýrla, özveriyle, inanmýþ bir yürekle görevlerinin baþýndadýr. Vatan ve millet sevdamýzda en ufak bir eksilme olmadan, saflarýmýzda en küçük bir bozulma yaþanmadan çelikten bir iradeyle Türkiye'nin hak, hukuk ve tarihi çýkarlarýný savunmaya samimiyetle devam edilecektir. Bu hususta azmimiz sýnýrsýzdýr. Milliyetçi Hareket Partisi, Türk-Ýslam ülküsünü yýlmadan, korkmadan, tereddüt geçirmeden sonuna kadar sahiplenecektir."

Doðru bildiklerini ve gördüklerini, tertemiz vicdanla, dürüst bir mizaçla, herhangi bir gönül kýrgýnlýðý olmadan milletle paylaþmayý sürdüreceklerini vurgulayan Bahçeli, açýklamasýnda þunlarý kaydetti:

"26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde her türlü tertip ve taarruza raðmen, Türklüðün namus mücadelesinde yanýmýzda duran, ülkenin geleceði için tercihte bulunan muhterem vatandaþlarýma þükranlarýmý sunuyorum. Kýt imkanlarla varlýk yokluk savaþý veren teþkilatýmýzýn deðerli yöneticilerine, milletvekili adaylarýmýza ve aziz dava arkadaþlarýma yürekten teþekkür ediyorum. Allah son nefesimize kadar bizi ülkülerimizden, ilkelerimizden ve Türk milletine mensubiyet þuurundan ayýrmasýn." (AA)


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR