Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
Mevlid Kandili ne demektir? Kandilde neler yapýlmalý, nasýl ibadet edilmeli, hangi dualar edilmeli? Ýþte Mevlid Kandilinde yapýlmasý gereken ibadetler.
11 Aralık 2016 Pazar 13:59
 Bu Haberi Paylaş


Kandil gecelerinde yapýlabilecek ve yapýlmasý gereken önemli ibadetler vardýr. Bunlar; afv ü maðfirete nail olma, ecrü sevap kazanma, manevi terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rýzai Ýlâhiye ulaþma gibi. Bunlarý bilip hatýrlamakta fayda vardýr.

Mevlid Kandilinde yapýlmasý gerekenler:

1. Kur'âný Kerim okunmalý, okuyanlar dinlenmeli, uygun yerlerde Kur'ân ziyafetleri verilmeli, Peygamber Efendimize olan sevgi, saygý ve baðlýlýk duygularý yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.

2. Peygamber Efendimize (s.a.s) salât-ü selâmlar getirilmeli, Onun þefaatini ümit edip, ümmetinden olma þuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kýlýnmalý; varsa o geceye ait nakledilen namazlar,111 onlar da ayrýca kýlýnabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan þuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalý; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ALLAHýn benden istekleri nelerdir gibi konular baþta olmak üzere hayatî meselelerde derin düþüncelere girmeli.

5. Geçmiþin muhasebe ve murakabesi yapýlmalý; ve þimdinin ve geleceðin plân ve programý çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiðfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fýrsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalý.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalý.

8. Müminlerle helalleþilmeli; onlarla irtibatýmýz cihetinden rýzalarý alýnmalý.

9. Küs ve dargýn olanlar barýþtýrýlmalý; gönüller alýnmalý; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kiþi kendine ve diðer Mümin kardeþlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde haklarý olanlar aranýp sorulmalý; vefa ve kadirþinaslýk ahlâký yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaþlý olanlar ziyaret edilip, sevgi, þefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunlarýn yorumlarý ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalý.

14. Dini toplantýlar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; vaz ü nasihat dinlenmeli; þiirler okunmalý; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrý bir dalgalanma oluþturmalý.

15. Kandil gecesinin akþam, yatsý ve sabah namazlarý cemaatle ve camilerde kýlýnmalý.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoþnutluklarý alýnmalý; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakka niyazda bulunulmalý.

17. Vefat etmiþ yakýnlarýmýzýn, dostlarýmýzýn ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeþliðine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarýmýzýn, anne ve babamýzýn, dostlarýmýzýn ve diðer yakýnlarýmýzýn kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut email çekerek tebrik edilmeli; dualarý istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduðunca oruç tutulmalý

/ Doðruhaber
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR