Midyatlýlar Muhammedi Sevda ile Hasret Giderdiler
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Midyatlýlar Muhammedi Sevda ile Hasret Giderdiler
MARDÝN - Peygamber Sevdalýlarý Platformu tarafýndan Mardin'in Midyat ilçesinde, "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasýyla Kutlu Doðum etkinliði düzenlendi.
24 Nisan 2017 Pazartesi 14:23
 Bu Haberi Paylaş


Platformu üyesi Azim-Der tarafýndan bu yýl yedincisi düzenlenen etkinliðe ilçe halký yoðun katýlým gösterdi. Geçen yýl bölgedeki olaylar ve sokaða çýkma yasaklarý nedeniyle yapýlamayan Kutlu Doðum etkinliði Midyat ilçe otogarý yanýnda gerçekleþtirildi. Bir yýllýk aradan sonra etkinlik alanýna akýn eden Midyatlýlar Muhammedi sevda ile hasret giderdiler.

Etkinlik öncesi alan çevresinde güvenlik önlemleri alýnarak, katýlýmcýlar aranarak alana alýndý.

Ýlçe otogarýnýn yanýndaki alanda düzenlenen etkinliðe Midyat ilçe Kaymakamý Hüseyin Tekin, Ýlçe Emniyet Müdürü Temel Salman, Ýlçe Milli Eðitim Müdürü Abdulkadir Altay, HÜDA PAR Ýlçe Baþkaný Ýsa Altunkaynak, çeþitli STK temsilcileri, âlimler, eðitimciler ve ilçe halkýnýn yaný sýra çevre köylerden yüzlerce peygamber aþýðý miting alanýný doldurdu.

Sunumunu Enes Çelik’in yaptýðý etkinlik Suriyeli Hafýz ?eyh Muhammed’in Kur’an-ý Kerim tilaveti ile baþladý. Ardýndan ilahi sanatçýlarý Remzi Esmer ve Emrullah Karabulut’un Hz. Peygamber üzerine bestelenen ilahileri seslendirmeleri katýlýmcýlara coþku dolu anlar yaþattý.

Etkinlikte kýsa bir açýlýþ konuþmasý yapan Azim-Der Baþkaný Samir Özhan üç dilde katýlýmcýlara teþekkür etti.

Özhan, "Bu meydanda bir araya gelmemizin sebebi 'Hak ve adalet rehberi Hazreti Muhammed’i (sav)' anmak ve anlamaya çalýþmaktýr. Aslýnda O’nu anlamanýn yolu anmaktan geçer. O’nun yürüdüðü yoldan yürümekten geçer. O’nun davasýný omuzlamaktan geçer. O’nun yaþadýðý ve yaþattýðý Ýslâm’ý yaþamaktan geçer. O kimdir biliyor musunuz? O mazlumlara þifa taþýyan bir elçidir. O fýrtýnalý denizlerde bir fenerdir. O ezilen, sömürülen ve zulüm gören, acý içinde kývranan insanlýðýn muhtaç olduðu merhamet ve adalettir." dedi.

Etkinlik sanatçýlarýn tekrar ilahi seslendirmeleri ve Azim-Der mevlithanlarýnýn Türkçe ve Kürtçe okuduklarý Mevlid-i ?erif ile devam etti. Mevlid'te Hz. Muhammed'in yetim kaldýðý bölümün okunduðu sýralarda bazý katýlýmcýlarýn duygulu anlar yaþadýðý gözlendi.

Etkinlikte bir konuþma yapan Eðitimci-Yazar Burhan Aydýn ise kutlu bir gün yaþadýklarýný ifade ederek þunlarý söyledi:

"Ey tarihi kent Midyat’ýn deðerli halký! Ey Peygamber Sevdalýlarý hoþ geldiniz.  Kutlu olsun size bu mübarek gün. Kutlu olsun bu mübarek sevda. Bu gün efendimize olan biatýmýzý yenileme günüdür. Sahabilerin biatlarý gibi, elimizi O mübarek eline uzatarak biatýmýzý yenilemeye geldik." dedi.

Tekrar söylenen coþkulu ilahilerin ardýndan Doðruhaber gazetesi yazarlarýndan Abdullah Kavan da bir konuþma yaptý.

Kavan, "Bu bölgemiz, bu coðrafyamýz, meydanlarýmýz ve sokaklarýmýz daha önce çok farklý etkinliklere ev sahipliði yapýyordu. Fakat son yýllarda görüyoruz ki artýk elhamdülillah Muhammedi sevdaya sahiplik ediyor. Efendimizin sahabelerinden, muhacirlerden konuþmamýzýn sebebi onlarýn Muhammedi sevdasýdýr. Sizlere de müjdeler olsun Peygamber Sevdalýlarý aziz olmuþtur. Sizler aziz olmuþsunuz. Allah bu sevdanýzý hayýrlý ve bereketli kýlsýn inþallah" dedi.
Etkinlik Ýbrahim Oðuz Hoca'nýn okuduðu dua ile sona erdi. (Süleyman Tunç, Cihat ?ayýk- ÝLKHA)


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR