Müezzinoðlu'ndan Asgari ?cret Açýklamasý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Müezzinoðlu'ndan Asgari ?cret Açýklamasý
?alýþma ve Sosyal Güvenlik Bakaný Mehmet Müezzinoðlu asgari ücret görüþmelerine iliþkin açýklama yaptý.
07 Aralık 2016 Çarşamba 20:06
 Bu Haberi Paylaş


Çalýþma Bakaný Müezzinoðlu konuþmasýnda ,"Dün itibariyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalýþmalarýna baþladý. Ümit ederim ki bu anlamada hem istihdamý koruyacak hem çalýþanýmýzýn hak ve hukukunu iyileþtirecek bir sonuca heralde 2,3 hafta sonra gireceðiz. Bu anlamda biz olabildiðince alýn terinin hak ve hukukunu koruyacak bir tarafta olmak ama arzu edileni yapabilmek, tabi ki istemek farklý birþey yapabilmek faklý bir þey. Yapabileceðimizin azamisini yapma gayreti içinde olacaðýmýzý bilmenizi isterim " dedi.

Çalýþma Bakaný Müezzinoðlu,"Kayyum atanan belediyelerdeki haksýz iþten çýkarmalar konusundaki duyarlýlýklarýna teþekkür ediyorum" dedi.

Müezzinoðlu konuþmasýný þöyle sürdürdü:

"Ýþçi kardeþlerimizin sorunlarýný paylaþmak, onlarýn sorunlarýna çözüm üretmek ve onlarýn yarýnlarýný bugünden daha iyi yapabilmek adýna bizimde Bakanlýk olarak görevlerimiz ve sorumluluklarýmýz var. Önümüzdeki süreçte bir karþýlýklý iyi niyet, samimiyet ,gayret, çözüm odaklý çalýþmalarla taraflarýn ideal arzu ettiði noktada olmasa bile daha iyi noktalarý yakalayabileceðimiz bir süreci birlikte baþarabilmeyi temenni ediyorum. Buna da inanýyorum. Ýstihdam bizim en önemli konu baþlýðýmýz, rakamlar belki farklý rakamlar olabilir ama biz iþsizlik oranýnýn yüzde 11. 3 olmasý neticede istihdam da ciddi bir sýkýntýmýz olduðunu, istihdamýn bu ülkede dahada güçlü bir þekilde arttýrýlmasý yönünde sorumluluklarýmýz olduðunu ve bu sorumluluklarý yerine getirebilmek için de yoðun bir çalýþma içinde olduðumuzu bilmenizi istiyorum. Ýstihdamda olan insanýmýzýn, standardýný yükseltebilecek, en önemli adýmlardan biri asgari ücret. Dün itibariyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalýþmalarýna baþladý. Ümit ederim ki bu anlamda hem istihdamý koruyacak hem çalýþanýmýzýn hak ve hukukunu iyileþtirecek bir sonuca herhalde 2,3 hafta sonra gireceðiz. Bu anlamda biz olabildiðince alýn terinin hak ve hukukunu koruyacak bir tarafta olmak ama arzu edileni yapabilmek, tabi ki istemek farklý bir þey yapabilmek faklý bir þey. Yapabileceðimizin azamisini yapma gayreti içinde olacaðýmýzý bilmenizi isterim. Kayyum atanan belediyelerdeki haksýz iþten çýkarmalar konusundaki duyarlýlýklarýna teþekkür ediyorum. Çalýþanýn hak ve hukukunu korumak, ama diðer taraftan da þayet terörle veya FETÖ terör örgütüyle bir baðlantýsý varsa bu neticede millete ve devlete bedel ödetecek noktadaysa bunu da tabi hep birlikte hoþ görmemiz mümkün deðil. Kýdem tazminatý konusu çalýþan alýn teri döken, iþçilerimiz adýna baktýðýmda, þu anda kýdem tazminatýnda istifade eden orana baktýðýmýzda bu oran hiçbir zaman yüzde 20'yi bulmuyor veya geçmiyor. Yüzde 80'in çok ciddi bir maðduriyeti var. Burada güvencenin ve hakkaniyetin, merkeze alýndýðý, yani adil olmalý ve güvenceli olmalý bu iki kelimenin merkezde olduðu ve geleceðe sürdürülebilir bir sistemin hep beraber paylaþarak getirmemiz lazým."
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR