Mü??min, Atalet ?ukurunu Mesken Edinmez!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Mü??min, Atalet ?ukurunu Mesken Edinmez!
Adanmak için ataletin o sinsi pençesinden kurtulmak gerek! ?ünkü adananlar her zaman fedakâr ve çalýþkan kiþilerdir.
23 Ocak 2014 Perşembe 15:16
 Bu Haberi Paylaş
Esma Akbalýk / Nisanur Dergisi   “Ey Rabbim! Acizlikten, tembellikten, korkaklýktan eli kolu dökülür derecede takatsizlikten sana sýðýnýrým.” (Buhari)

Atalet; iþlevsizlik, eylemsizlik, monotonluk…

Atalet; tembellik, âdem olmak yani yok olmak…

Atalet; manevi çöküþün temel müsebbibi…

Atalet; taviz vermek ve gevþek davranmak...

Atalet; mazeretler arkasýna sýðýnmak...

Peki, insanlar ataletten neden kurtulamýyor?

Birinci neden, kiþilerin atalet halinde yaþadýklarýnýn farkýnda olmamalarýdýr. Ýkinci neden ise kiþilerin ataletin nedenini kendi içlerinde deðil de zahirde aramalarýdýr. Ataletin bir diðer sebebi, çevredeki deðiþikliklere karþý manevi gözle bakamamak, yani Hakk’a karþý kör olmaktýr. Yapmasý gerekenleri gördüðü halde hantal hantal oturmak, verilen görevleri baþkalarýna devrederek ihmalkâr davranmak, üþenmek, ertelemek ve eyleme geçmemektir.

Atik ve dakik olabilmek, verilen görevleri yerinde ve zamanýnda yapabilmek büyük bir erdemdir. Kýyamet gününde arka plana atýlmamak için, bugün iþlerimizi arka plana atmamamýz gerekir. Rabbimizin; “Nasýl o gün bizi unuttunuzsa, bugün de unutulanlardan oldunuz’’ diye iþaret ettiði taifeden olmak istemiyorsak, bugün önceliðimiz Allah (CC) ve Resulü (SAV)’nün rýzasý olmalýdýr.

Düþünün ki iki bahçemiz var. Biri meyvesiz, diðeri ise bol bol meyve veriyor. Acaba bizler için hangisi daha deðerli olur? Tabii ki meyveli olan bahçe… Ýþte Allah katýndaki deðerli mümin de, týpký meyve veren bahçe misali gibidir. Kim samimi bir þekilde daha çok atýlgan ve çalýþkan davranýrsa Rabbi katýnda o daha çok deðerli olur.

Resulü Ekrem (SAV) bin dört yüz asýr önce: “Ümmetim hakkýnda en çok korktuðum zaaflar; göbek büyüklüðü, çok uyumak, tembellik ve...
    MAKALENÝN TÜMÜNÜ OKUMAK ÝÇÝN TIKLAYIN!    
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR