Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
NisanurDergisi Editör - Ağustos 2015
24 Ağustos 2015 Pazartesi 17:26
 Bu Haberi Paylaş
Her geçen günün ardından daha da belirginleşen zaman içerisinde öyle gelişmeler/farklılıklar yaşanıyor ki; hayret ve esefle müşahede etmekten alamıyoruz kendimizi… Rahman-u Rahim olan Allah’ın adıyla başlar; O’na şanına yaraşır derecede hamd-u sena, Resulüne de salat-u selam ederiz…

Her geçen günün ardından daha da belirginleşen zaman içerisinde öyle gelişmeler/farklılıklar yaşanıyor ki; hayret ve esefle müşahede etmekten alamıyoruz kendimizi… Değişim, dönüşüm, gelişim gibi kavramlar esasen sevindirmeli ve heyecanlandırmalı değil mi? Ancak bu değerlerinizle çelişkili, olumsuz anlamda oluyorsa; doğrudan yanlışa kayma/sapma şeklinde tezahür ediyorsa elbette yaşattığı duygu koca bir üzüntü olacaktır. Ancak bundan ibaret kalmaması; kişiyi ciddi bir reaksiyona geçirmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Zira gerçek mümin, girdiği ortama uyan değil ortamı kendine/değerlerine uydurma adına çabalayandır… Şahsiyetli, erdemli bir insana yakışan da budur!

Tam da buradan hareketle, zamanla gelişen teknoloji ve bir takım şeytani akımların da etkisiyle yozlaşan değerlerimiz var bizim! İçimizi acıtan, kanayan yaralarımız… Şüphe yok ki bunların başında Müslüman kadının şahsiyeti geliyor. Kirlenen duyguları… Bulanıklaşan düşünceleri… Yozlaşan tesettürü… Kur’an ve sünnetten uzaklaşan hareketleri… Zira bu durum toplumun temelden sarsıyor.

Tabi gayretli Müslümanlar olarak bu sancıyı da bir kamçıya dönüştürme erdemini gösterebilmek gerektiğine inanan bizler, bu ay Müslüman kadının sosyal alandaki ahlaki duruşunu irdelemek istedik. Bu minvalde yazarlarımız:

Yüce bir ahlaka sahip ve güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen Peygamberimiz (SAV)'in ümmeti olarak, her alanda davranışlarımızı kontrol etmemiz gerektiğini ve güzel ahlakın sosyal hayatın içinde erdemlice var olmanın bir şartı olduğunu… Müslüman şahsiyetlerin, içerisinde yaşamış olduğu toplumda mensubiyet duygusu olmayan kişiler gibi olamayacağını… Yaptığı ve sergilediği tüm yanlış davranışların İslam’a/Müslümanlara zarar verdiği gibi, kendisinden sadır olan tüm güzel davranışların da yine İslam’ın/Müslümanların güzellikler hanesine dâhil edildiğini… Farklı ırktan, düşünce ve inançtan insanların bir araya gelebildiği kamusal alanlarda, özellikle Müslüman bayanların İslami duruşunun toplumun huzuru ve selameti için şart olduğunu… Çağın getirdiği bazı sorunlarla birlikte insanların içine kapandığı zamanımızda, sıkıntı ve sevinçlerin paylaşılması, sevinçlere ortak olunması adına ziyaretlerin sosyal hayatın öncelikleri arasında olması gerektiğini… Dolayısıyla günümüzde misafirliklerin geçmişe oranla sık yaşanmadığı hakikatinde, sadece ev sahipleri değil misafir olan kişilerin de hassasiyetteki cansız davranışlarının etkisinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyorlar.

Aile ve toplumun ıslahı için Müslüman kadının sorumluluğunun işlendiği başyazımızda ise “Müslüman kadının gayret ve çabalarının karşılık bulması için her açıdan kendisini hazır hale getirmesi ve davayı bütün işlerinin önüne alması gerekir” ifadelerine yer veriliyor.

Kıymetli okurlarımız, bu ay sizler için Sosyolog-Yazar Hülya Şekerci Hanımefendi ile Müslüman kadının sosyal hayatın içinde yozlaşması üzerine röportaj yaptık.

Evet, kadına ve aileye dair birçok konunun yanı sıra Esma-ül Hüsna, tefsir, mübarek zatların hayatı, şiir ve sağlık ile ilgili yazılar da dergimiz sayfaları arasında sizlerce okunmayı bekliyor. Her bir satırını itinayla mütalaa edeceğinize dair inancımızla ve Nisanur’u çorak gönüllere -ab-ı hayat misali- takdim edeceğiniz temennimizle sizleri şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz…

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi ve fazlı üzerinize olsun…

Editör / Nisanur Dergisi – Ağustos 2015 (45. Sayı)  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR
@Ziyaretci
Zizan nerde admin 😊😊
31 Ocak 2018 Çarşamba 08:54
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@adnan yuksekova
kardeşim keşke bu iranla ilgili hiç haber yapmasanız. canları cehenneme
12 Ocak 2018 Cuma 14:49
@hüseyin rahmanlı
evet yılarca müslüman kürd halkı sırtında geçindiniz kürdistan hayalı ile evlatlarını.köylerini.canlarını .malların.ve herşeylerini aldınız yetmedi şimdi emperyalistler.siyonistlere onları jandarma yaptınız şimdde komonist fikirlerinize alet etiniz ve tıpkı diğer zalimler gibi bu mazlumların imliğine kadar indiniz bu zülüm yanınızdamı kalır sanıyorsunuz çekin artık vampir ellerinizi halkımın üstünde
11 Ocak 2018 Perşembe 14:32
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47