Nobel ödüllü bilim adamý: israil zorbalýklardan vazgeçmeli
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Nobel ödüllü bilim adamý: israil zorbalýklardan vazgeçmeli
2018 Nobel Kimya ?dülü'ne layýk görülen Prof. George P. Smith, terörist israil 'in uluslararasý kurallarý ihlal ederek Filistin topraklarýný iþgal etmeye devam ettiðini söyledi.
06 Aralık 2018 Perşembe 15:00
 Bu Haberi Paylaş


ABD'deki Missouri Üniversitesinden Prof. George P. Smith, Nobel Ödülleri törenine katýlmak için geldiði Ýsveç'in baþkenti Stockholm'de kendilerini Filistin meselesine adayan Ýsveç'teki bir grup akademisyenin kurduðu Filistinliler Derneðinin davetlisi olarak konferans verdi.

Smith, " israil uluslararasý kurallarý ihlal ederek Filistin topraklarýný iþgal etmeye devam ediyor.'' dedi.

Bölgede iki devletli çözümün desteklenmesi gerektiðini kaydeden Smith, "Filistin ve israil halklarý ayný haklara sahip olarak iki devlet þeklinde o topraklarda eþit biçimde yaþamalý. Ama, israil'in kural tanýmaz tavrý buna izin vermiyor. Filistinliler iþgal edilen topraklarýna geri dönmeli ve bütün haklarý geri verilmeli.'' diye konuþtu.

Terörist israil'in Gazze'de yürüttüðü faaliyetlerin kabul edilemez olduðunu dile getiren Smith, "israil sadece Filistin halkýna baský yapmýyor. israil'in yanlýþ politikalarýndan rahatsýz olan Yahudilere de baský var. israil'in bu zorbalýklardan vazgeçmesi lazým.'' ifadelerini kullandý.

SÝYONÝZM KAR?ITI DURU?U, israilLÝLERÝ RAHATSIZ ETMÝ?TÝ

2018 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan kimya profesörü Smith'in siyonizm karþýtý duruþu, israillileri rahatsýz etmiþti. Terörist israil gazeteleri Smith'i Nobel'e götüren çalýþmalarýndan çok, israil karþýtlýðýyla ön plana çýkardýmýþlardý.

Jerusselam Post gazetesi, George Smith'in Filistin destekçisi olarak bilindiðini belirterek, profesörün "Boykot, Tecrit, Yaptýrým" (BDS) Hareketi'nin de üyesi olduðunu vurgulamýþayrýca, profesörün israil karþýtý sitelerde yazýlar yazdýðý bilgisine yer vermiþti.

Haaretz gazetesi de George Smith'in israil karþýtlýðýný ön plana çýkarmýþ, Smith'in Filistin davasýnýn güçlü bir destekçisi olduðunu vurgulamýþtý.

Smith'i gündemine alan bir diðer gazete Times of Israel ise, profesörün Yahudi olmadýðýna dikkat çekerek, kendisinin israil karþýtý Barýþ için Yahudilerin Sesi Örgütü üyesi olduðunu aktarmýþ, ayrýca, Smith'in ABD'ye israil'e silah satmamasý için çaðrý yaptýðýný yazmýþtý.

GEORGE SMÝTH KÝMDÝR?

2018 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan George Smith, virüsün bakteriyi etkileyerek yeni enzimlerin oluþmasýný saðladýðý "bakteriofaj" olarak tanýmlanan yöntemin geliþtirilmesinin önünü açtý.

Kolombiya'daki Missouri Üniversitesinden biyoloji alanýnda onursal doktora sahibi olan George Smith'in Filistin davasýnýn destekçisi ve BDS Hareketi'nin kýdemli bir üyesi olmasý onu, Missouri Üniversitesinde tartýþmalý bir figür haline getirdi.

Bu görüþleri, Smith'in terörist israil destekçisi gruplarýn hedefi olmasýna ve isminin Filistin'e destek veren kiþileri fiþleyen Canari Mission sitesindeki 2 bin kiþi arasýnda yer almasýna yol açtý.

Filistin davasýna destek veren akademisyen, etkili þahsiyet ve öðrencilerin isimlerini yayýnlayan Canari Mission sitesi, terörist israil yönetimine bu kiþilerin düþüncelerini öðrenme imkaný saðlarken, ayný zamanda bu isimlerin Filistin'e girmelerini de engellemiþ oluyor.

2015 yýlýnda yaþanan bir olay ise, profesör Smith'i tartýþmalarýn odaðý haline getirdi.

Smith, uzmaný olduðu alanýn dýþýnda "siyonist düþünce" konulu bir ders vermeye baþladý. Ancak dersin içeriði ve baþlýðý, oklarýn kendisine dönmesine neden oldu.

Smith'in bu dersi, bir sonraki yýl üniversite yönetiminin ve israil destekçilerinin derse giren öðrencilere baský yapmasý sonucu, derse baþvuru olmamasý gerekçesiyle iptal edildi.

Ama tüm bu yaþananlar Smith'in sesini yükseltmesine engel olmadý.

Gazete ve dergilere israil-Filistin konusundaki duruþunu gösteren birçok yazý yazan Smith'in israil'in Gazze'de yürüttüðü faaliyetleri kýnadýðý bir makalesi yayýmlanmýþtý.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR