Ocak ayý enflasyon rakamlarý açýklandý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ocak ayý enflasyon rakamlarý açýklandý
ABD Baþkaný Donald Trump'ýn, Irak??taki ABD askerleriyle ilgili yaptýðý açýklama sonrasý Irak??tan sert tepki geldi.
04 Şubat 2019 Pazartesi 07:59
 Bu Haberi Paylaş


Hasan el-Kaabi, yaptýðý yazýlý açýklamada, ABD Baþkaný Donald Trump'ýn "Irak'taki üssü tutmak istememin nedenlerinden biri Ýran'ý biraz izlemek istiyorum çünkü Ýran gerçek bir sorun." þeklindeki açýklamasýný kýnadý.

"IRAK'TAKÝ ABD VARLIÐINI SONLANDIRMAK ÝÇÝN HERKESE ÇAÐRI YAPIYORUZ""Trump, Aynü'l Esed Üssü'ne yaptýðý ziyareti gibi bir kez daha Irak devletinin yasalarýný ve anayasasýný ihlal etti." görüþünü aktaran Kaabi, "Bugün de baþka bir provokatif tavýrla ortaya çýkarak, 'güçlerinin komþu ülkeye (Ýran) saldýrý için Irak'ta kalacaðýný' söyledi. Irak'taki ABD varlýðýný sonlandýrmak için herkese çaðrý yapýyoruz." vurgusu yaptý.

Kaabi, Irak'ýn baþka ülkeye saldýrý bölgesi olmasýný kabul etmeyeceklerini belirterek, "ABD askerleri ve müsteþarlarýnýn ülkeden çýkarýlmasý ve ABD ile güvenlik anlaþmasýnýn sonlandýrýlmasý için meclisten yasa çýkaracaðýz." ifadelerini kullandý.

Sairun Koalisyonu Milletvekili Sabah es-Saadi de açýklamasýnda, "Trump'ýn açýklamalarýndan sonra ABD ile güvenlik anlaþmasýnýn sonlandýrýlmasý ve askerlerini ülkeden kovmak için yasa çýkarýlmasý 'ulusal zorunluluk' haline geldi." deðerlendirmesinde bulundu.

"IRAK, BABANIN ÇÝFTLÝÐÝ DEÐÝL"?ii milis gücü Asayib Ehlilhak Örgütü Milletvekili Hasan Sari ise Trump'a, "Irak, babanýn çiftliði deðil." yanýtýný vererek, "Hiçbir yabancý gücün topraklarýmýzda kalmasýna izin vermeyiz." ifadelerini kullandý.

ABD Baþkaný Donald Trump, bugün Amerikan CBS televizyonunda yaptýðý açýklamalarda, ABD'nin Irak'taki üssüne çok para harcadýðýný ve bu üssü orada tutabileceklerini belirterek, "Irak'taki üssü tutmak istememin nedenlerinden biri Ýran'ý biraz izlemek istiyorum çünkü Ýran gerçek bir sorun." demiþti.

ABD'NÝN IRAK'TAKÝ ASKERÝ VARLIÐIABD, 2003 yýlýnda iþgal ettiði Irak'ta, yaklaþýk 166 bin askeriyle Aralýk 2011'e kadar varlýk göstermiþ, bu tarihten sonra eski Baþkan Barack Obama'nýn talimatý üzerine, tüm askerini Irak'tan çekmiþti.

Ancak terör örgütü DEA?'ýn, 10 Haziran 2014'te ortaya çýkmasýndan sonra dönemin Irak Baþbakaný Nuri el-Maliki'nin çaðrýsý üzerine, ABD yeniden askerlerini Irak'a göndermiþti.

ABD Dýþiþleri Bakanlýðýnýn yayýmladýðý son verilere göre, iki ülke arasýnda 2014 yýlýnda imzalanan askeri stratejik anlaþma uyarýnca Irak'ta 5 bine yakýn ABD askeri bulunuyor.

timeturk
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR