PKK/PYD Koridoruna Operasyon Talimatý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
PKK/PYD Koridoruna Operasyon Talimatý
Türkiye Fýrat Kalkaný'ndan sonra bu kez Akçakale bölgesinden baþlayacak yeni operasyon için hazýrlýklara baþladý. Ýlk hedef ise PYD kontrolündeki Tel Abyad.
24 Nisan 2017 Pazartesi 13:11
 Bu Haberi Paylaş


Türkiye Fýrat Kalkaný'ndan sonra bu kez Akçakale bölgesinden baþlayacak yeni operasyon için hazýrlýklara baþladý. Bir ay içinde yapýlmasý beklenen operasyon Türkiye'nin ‘kýrmýzý çizgimiz' dediði Kürt koridorunu hedef alacak. Ýlk hedef ise PYD kontrolündeki Tel Abyad.

TSK destekli ÖSO güçleriyle Cerablus'tan baþlayarak Çobanbey, Dabýk ve El Bab bölgelerinin de içinde olduðu 2 bin 15 kilometrelik alanýn DEA? ve YPG'den temizlendiði Fýrat Kalkaný harekatý sonrasý, yeni operasyon için hazýrlýklar hýzlandý. Ýlk olarak Karar'ýn duyurduðu çoklu operasyon planlarý, Cumhurbaþkaný Recep Tayyip Erdoðan tarafýndan da dile getirilmiþti.

Batman'da kaçak sigara ele geçirildi

TALÝMAT VERÝLDÝ

Karar'ýn haberine göre; TSK'nýn bölgedeki birliklerinin bir ay içinde harekata baþlayacak þekilde hazýrlýk yapmalarý talimatý verildiði öðrenildi. Türkiye sýnýrýndan baþlayacak yeni harekatýn hedefinde Kürt koridoru olacak. Akçakale sýnýrýndan baþlamasý planlanan harekatýn PYD/YPG kontrolüne geçmeden önce Arap nüfusun aðýrlýkta olduðu Tel Abyad bölgesinden ilerleyeceði belirtiliyor. Bölgedeki askeri kaynaklar, operasyon güvenliði nedeniyle stratejisi ve detaylarýyla ilgili ayrýntýlý bilgi vermekten kaçýnýrken, PYD/YPG'nin oluþturmaya çalýþtýðý koridoru kapsayan geniþ bir hatta ilerleneceði belirtildi. Kürt koridorunun Türkiye sýnýrýndan baþlayarak bölünmesi ve YPG/PYD'nin bu bölgeden temizlenmesinin hedeflendiði ifade edildi. Mümbiç'in de hedef alaný içinde olduðu kaydedilirken Türk birliklerinin Akçakale'den Tel Abyad'a oradan Kobine'ye uzacak bir operasyonla ilerleyeceði öðrenildi.

ÖNCE SÜPÜRME SONRA ÝSKAN

Operasyonun Fýrat Kalkaný Harekatý'nda olduðu gibi ele geçirildikten sonra PYD/YPG'nin süpürülmesi stratejisiyle yapýlacaðý belirtiliyor. ÖSO güçleri bu kez PYD/YPG'nin kontrol ettiði bölgeleri terketmesi saðlanacak. Böylece Kürt koridoru da bölünerek kantonlar birbirinden ayrýlmýþ olacak. Ýþlem tamamlandýktan sonra göçe zorlanan yerli halk tekrar bölgeye yerleþtirilecek. Türkiye El Bab'dan sonra Mümbiç'i hedef olarak açýklamýþtý. Ancak bu adým önce ABD'nin askeri birlikleriyle PYD/YPG'ye kalkan olmasý sonra da Rusya ve rejimin kentte kontrolü fiilen devralmasýyla durdurulmaya çalýþýldý. Ancak Türkiye sýnýrlarýnda PYD/YPG varlýðýna izin vermeyeceðini ve bu konudaki kararlýlýðýný, hem ABD hem de Rusya bildirdi. Operasyonu ABD veya Rusya ile karþý karþýya gelmeden gerçekleþtirebilmek için farklý harekat stratejileri geliþtirildi. Birden fazla nokta ve planla hazýrlanan operasyon referandum sonrasýna ertelendi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR