RT?K artýk kiþisel verilere eriþebilecek! Yayýncýlýkta yeni dönem
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
RT?K artýk kiþisel verilere eriþebilecek! Yayýncýlýkta yeni dönem
Dün kabul edilen yeni yönetmeliðe göre, RT?K, yeni uygulamayla televizyonlarýn internet yayýnlarýný izleyen herkesin bütün kiþisel bilgilerine eriþim hakký kazandý.
26 Eylül 2018 Çarşamba 09:37
 Bu Haberi Paylaş
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet üzerinden yapýlan radyo ve TV yayýnlarýný denetim ve yaptýrým kurallarýna baðlayan yönetmelik taslaðýný görüþmek üzere dün toplandý. Yaklaþýk 4 buçuk saat süren toplantýda, internetten yapýlan TV ve radyo yayýnlarýna geniþ denetim ve sansür yetkisi getiren düzenleme oy çokluðu ile kabul edildi.

Yönetmeliðin ana amacý, televizyon kuruluþlarýnýn internet üzerinden yaptýðý yayýnlarýn RTÜK denetimine tabi tutulmasý. Ayrýca televizyonlarýn internet üzerinden yapacaklarý yayýn için de ayrýca lisans almasý gerekecek.

RTÜK, ÝSTEDÝÐÝ BÝLGÝLERÝ ALABÝLECEK

Bu zorunluluk taslakta, "Ýnternet ortamýndan yayýn lisansý verilen medya hizmet saðlayýcý kuruluþlar; þirket ve ortaklýk yapýsýna, programlarýna, yayýnlarýný ileten platform iþletmecilerine ve varsa abonelerine iliþkin Üst Kurul tarafýndan istenilen her türlü bilgi ve belgeyi belirtilen süre içerisinde vermekle yükümlüdürler" ifadeleri ile düzenleniyor.

UYGULAMANIN KAPSADIÐI ALAN

Uygulama, þu anlama geliyor:

Abone sayýlarý ve aboneliðe iliþkin her türlü bilgi rutin olarak her yýlýn sonunda iletilecek, ancak RTÜK her istediðinde bu bilgileri alabilecek. Böylece Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Tivibu, Digitürk — Dilediðin Yerde, D-Smart Go, Turkcell TV+, Vodafone TV, FilBox gibi milyonlarca abonesi olan, bir dizisi en az 5 milyon kez izlenen, akýllý TV, tablet ve cep telefonu üzerinden toplam izlenme süresi ise milyonlarca saati bulan, ÝPTV olarak adlandýrýlan 'online TV' platformlarýnýn aboneleri ile abonelik sözleþmesi üzerinden kurduðu iliþkiye dair tüm kiþisel bilgiler RTÜK ve BTK'nýn elinde olacak.

CHP'LÝ ÜYELER ÝTÝRAZ ETTÝ

Toplantýda, BTK uzmanlarý ile birlikte hazýrlanan yönetmelikte yeni göze çarpan bir ayrýntý üst kurulun CHP'li üyelerinin itirazýna neden oldu. Ýtiraza raðmen kabul edilen yönetmelik maddesine göre, ücreti karþýlýðýnda hizmet veren platform iþletmecileri, abonelerine iliþkin her türlü bilgi ve belgeyi RTÜK'e iletmek zorunda.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR