Ruhani: Trump'ýn akýbeti de Saddam gibi olacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ruhani: Trump'ýn akýbeti de Saddam gibi olacak
Ýran-Irak savaþýnýn 38. yýldönümü nedeniyle düzenlenen askeri törende konuþan Ýran Cumhurbaþkaný Hasan Ruhani, Irak'ýn devrik lideri Saddam Hüseyin gibi anlaþmayý bozan ABD Baþkaný Donald Trump'ýn Saddam'ýn baþýna gelenleri yaþayacaðýný öne sürdü.
22 Eylül 2018 Cumartesi 15:01
 Bu Haberi Paylaş


Ýran'ýn baþkenti Tahran'daki askeri törende Ahvaz'daan saldýrý haberi gelmeden önce konuþan Cumhurbaþkaný Hasan Ruhani, 38 yýl aradan sonra Saddam'ý savaþa teþvik eden tarafla bir kez daha karþý karþý karþýya olduklarýna dikkat çekti.

Nükleer anlaþma uðruna Ýran'la 5+1 ülkeleri arasýndaki müzakere sürecinden ''ABD, Ýran halkýna 12 yýl baský ve yaptýrým uyguladýktan sonra, müzakere masasýna oturdu; bir cümle için masanýn etrafýndakileri 17 gün boyunca oyaladý'' diye söz eden Ruhani, sonunda 2015 yýlýnda varýlan ükleer anlaþmanýn bölgenin ve dünyanýn çýkarýna hizmet ettiðini belirtti.

Ruhani þöyle devam etti:

"Ancak Saddam'ýn hikayesi burada da tekrarlandý ve 38 yýl önceki savaþ tekrar baþladý. Fakat o zaman ABD'yle çalýþan bir devletin savaþýydý, bugün ise vekalet savaþý yok artýk. ABD bizzat Ýran halkýnýn karþýsýnda duruyor.''

Trump'ýn da Saddam gibi anlaþmayý bozduðunu vurgulayan Ýran Cumhurbaþkaný, Saddam'ýn baþýna gelen akýbetin Trump yönetiminin de baþýna geleceðini öne sürdü.20. yüzyýlýn en önemli olaylarý arasýnda kayda geçen Irak-Ýran savaþý 22 Eylül 1980 ile 20 Aðustos 1988 yýllarý arasýnda 8 yýl sürmüþtü. Ýran'da Ayetullah Ruhullah Humeyni liderliðinde 1979 yýlýnda gerçekleþen devrimin ardýndan ABD'nin kýþkýrtmasý ve her türlü askeri desteðiyle harekete geçen Saddam Hüseyin, bir türlü çözülemeyen ?attülarap su yolu anlaþmazlýðýný gerekçe göstererek Tahran'a savaþ ilan etmiþti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR