Sel yardýmý için Ýran??a, sadece Türkiye ve Katar yardým eli uzattý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Sel yardýmý için Ýran??a, sadece Türkiye ve Katar yardým eli uzattý
Ýran Kýzýlayý tarafýndan yapýlan açýklamada, sel maðdurlarý için birçok ülkenin yardým sözü vermesine raðmen, Ýran??a sadece Türkiye ve Kuveyt??in yardým elini uzattýðý açýklandý.
09 Nisan 2019 Salı 11:09
 Bu Haberi Paylaş


Ýran'da 2 haftayý aþkýndýr devam eden sel felaketinde ölü sayýsý 70'i geçerken, çok sayýda yerleþim yeri de sular altýnda kaldý. Sel maðdurlarýna ulaþmakta zorlanan Ýran'a ise yardým yapan ülkelerin baþýnda Türkiye ve Katar geldi. 

Ýran Kýzýlayý tarafýndan sel bölgelerinde devam eden çalýþmalar ve uluslararasý yardýmlar hakkýnda açýklama yapýldý. Bildiride Türk Kýzýlayý, Kuveyt Kýzýlayý ve Almanya Kýzýlhaç Komitesi tarafýndan gönderilen yardýmlarýn Ýran Kýzýlayý'na ulaþtýðý ve yardýmlarýn sel bölgelerine gönderildiði belirtildi. Ýran Kýzýlayý'ndan yapýlan açýklamada, Rusya, Fransa ve Ýsviçre'nin yardýma hazýr olduklarýný bildirdikleri, ancak henüz herhangi bir yardýmýn Ýran Kýzýlayý'na ulaþmadýðý vurgulandý.
ABD ise uyguladýðý yaptýrýmlar nedeniyle hiçbir Ýran Kýzýlayý hesabýna doðrudan ödeme yapmadý.


yardim

HÝZBULLAH'TAN SEL YARDIMLARINI
ENGELLEYEN ABD'YE TEPKÝ


Öte yandan Lübnan Hizbullah Hareketi bir bildiri yayýnlayarak, ABD'nin Ýran'daki sel maðdurlarýna insani yardým transferlerini önleme eylemini kýnadý.
Yayýnlanan bildiride, "Ýranlýlar ahlaki ve insani olarak ülkede meydana gelen sel felaketiyle ilgilenirken ABD ise Tahran'a karþý yaptýrýmlar nedeniyle özellikle bankalar aracýlýðýyla baðýþlarýn yapýlmasýna engel oluyor" denildi.
Hizbullah tarafýndan yayýnlanan bildiride ayrýca, "ABD hükümeti Ýran Devrim Muhafýzlarý Ordusu'nu 'terör örgütü' listesine eklemeye çalýþýrken Devrim Muhafýzlarý, Ýran Ordusu ile birlikte selden etkilenen vatandaþlara yardým ederek önemli rol oynamaktadýr" ifade edildi.
Hizbullah Hareketi, Ýran'daki sellerde hayatýný kaybedenlerin yakýnlarý, Ýran halký ve hükümetine baþsaðlýðý dileðinde bulundu.


TAYDER DE YARDIM KAMPANYASI BA?LATTI

Öte yandan çeþitli ülkelerdeki STK'lar tarafýndan "?efkat Seli" adý altýnda baþlatýlan yardým kampanyasý ve dayanýþmaya Türkiye'den Toplumsal Araþtýrma ve Yardýmlaþma Derneði (TAYDER) de katýldýðý bildirildi. TAYDER tarafýndan yapýlan açýklamada, yardým kampanyasýna katýlacak olanlarýn telefonla irtibata geçmeleri istendi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR