Suriyeli Kürtler: Esed'le ilerleme yok; suçlu Rusya
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Suriyeli Kürtler: Esed'le ilerleme yok; suçlu Rusya
Suriyeli Kürtler ile Beþar Esed yönetimi arasýnda ABD'nin çekilme kararý sonrasý baþlatýlan görüþmelerde ilerleme kaydedilmediði belirtildi. Reuters'a konuþan bir yetkili, Rusya'nýn arabuluculuk rolünü 'Türkiye ile çýkarlarý' nedeniyle oynamadýðýný öne sürdü.
12 Nisan 2019 Cuma 16:04
 Bu Haberi Paylaş


Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adý altýnda toplanan YPG'li Kürtler ile ?am yönetimi arasýnda ABD'nin çekilme kararý sonrasý baþlatýlan barýþ görüþmelerinin durma noktasýna geldiði belirtildi. Ýddiaya göre görüþmeler, Rusya'nýn Türkiye ile temaslarý sonrasýnda durdu.

RUSYA'YI SUÇLADILAR

Gazeteduvar'ýn haberine göre; Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu'na danýþmanlýk yapan ve Moskova'daki görüþmelere katýlan Badran Jia Kurd, gelinen noktayý Reuters ajansýna deðerlendirdi. Kurd, ‘Rusya'nýn hayata geçirmiþ olmasý gereken giriþimi dondurduðunu ve ?am'la müzakerelere baþlamadýðýný' söyledi. Rusya'nýn giriþim üzerinde ‘hâlâ çalýþtýðýný ancak ilerleme kaydedilmediðini' belirten Badran Jia Kurd, ‘Rusya'nýn ?am'la Kürtler arasýnda bir anlaþma için bastýrmak yerine Türkiye ile çýkarlarýna öncelik verdiði' yorumu yaptý. 

?AM'LA DÝYALOG TIKANDI

Kurd, ‘Rusya'nýn Türk tarafýyla defalarca buluþtuktan sonra Kürtlerle ?am arasýndaki görüþmelerde rolünü oynamadýðýný' ve ‘?am'la diyalog yolunun bu nedenle týkandýðýný' öne sürdü. Suriyeli Kürt yetkili, ‘Rusya'nýn tarihi bir sorumluluðu olduðu' yorumunu da yaptý.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararýný 19 Aralýk'ta açýklamasýnýn ardýndan Kürtler ile ?am yönetimi arasýnda müzakere süreci baþlatýldýðý açýklanmýþ. Ancak taraflar özellikle Kürtlerin özerklik talebi üzerinde uzlaþamazken, Washington'dan çekilme konusunda gelen geri adým sinyalleri de bu görüþmeleri duraksatmýþtý.

týmeturk
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR