Tam 11 milyar yaþýnda
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tam 11 milyar yaþýnda
Dünya??dan 117 ýþýk yýlý ötede (1 ýþýk yýlý = yaklaþýk 10 trilyon kilometre) içinde çok yaþlý 5 kayalýk gezegen bulunan antik bir yýldýz sistemi keþfedildi.
28 Ocak 2015 Çarşamba 11:30
 Bu Haberi Paylaş
Kepler Uzay Teleskopu’nun verileri üzerinde çalýþan uluslararasý gökbilimci takýmýnýn 4 yýl süren ortak araþtýrmasýna göre, Kepler – 444 adý verilen bu yýldýz ve çevresindeki gezegenler yaklaþýk 11,2 milyar yaþýnda. Bilim insanlarý, evrenin 13,8 milyar yýl, içinde bulunduðumuz Güneþ sisteminin ise 4,5 milyar yaþýnda olduðunu belirterek Kepler – 444 yýldýzýný ve kayalýk gezegenlerini “çok yaþlý ve gizemli” olarak nitelendiriyor.

Bugün Astrophysical Journal dergisinde yayýnlanan araþtýrma sonuçlarýna göre, yýldýzýn etrafýnda dönen 5 gezegenin en küçüðü Merkür, en büyüðü ise Venüs boyutlarýnda. Kendi yýldýzlarýna çok yakýn bir yörüngede döndükleri için ise aþýrý sýcak yüzeyleri bilinen yaþama uygun deðil.

Bilim insanlarý, bölgenin adeta bir arkeolojik sit alaný gibi olduðunu kaydediyor.

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden Daniel Huber, “Daha önce hiç böyle birþey görmedik. Bu kadar yaþlý bir güneþ ve etrafýndaki küçük gezegenlerin sayýsý, gerçekten bu yýldýz sistemini özel kýlýyor. Evrenin ilk zamanlarýndan kalma karasal gezegenler barýndýran böyle antik bir güneþ sistemiyle karþýlaþmak olaðandýþý” yorumunu yaptý.

Söz konusu güneþ sisteminin yaþýnýn, Kepler – 444 yýldýzýndan gelen osilasyonlarýn (dalgalanmalar) ileri teknoloji ürünü teknikler kullanýlarak ölçülmesiyle bulunduðu belirtiliyor. Araþtýrmaya Avrupa, Avustralya ve ABD’den bilim insanlarýnýn katýldýðý açýklandý.

Kepler Teleskopu, uzaya fýrlatýldýðý 2009 yýlýndan beri Güneþ Sistemi’nin dýþýnda olan ve bazýlarý Dünya benzeri 1000’den fazla gezegen gözlemlenmesini saðladý. Yine gezegen olduðu düþünülen 4 bin 200 ‘aday’ gökcismi üzerindeki çalýþmalar da halen sürüyor.
 


 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR