Telefonunuz çalýnýrsa mutlaka bu numarayý arayýn
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Telefonunuz çalýnýrsa mutlaka bu numarayý arayýn
BTK, vatandaþlara, cep telefonlarýnýn çalýnmasý durumunda, 0 312 294 94 94 numaradan BTK??nýn Ýhbar Merkezinin aranmasý çaðrýsýnda bulundu.
10 Şubat 2015 Salı 10:07
 Bu Haberi Paylaş
BTK yetkilileri cep telefonlarý hýrsýzlar tarafýndan çalýnan veya cep telefonlarýný kaybeden vatandaþlarýn yapmasý gerekenleri þöyle sýraladý:   BU NUMARAYI HEMEN ARAYIN   Rýzasý dýþýnda cep telefonu elinden çýkan vatandaþlarýn cep telefonlarýný iletiþime kapattýrabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve Ýletiþim Kurumu bünyesinde kurulmuþ 7 gün 24 saat hizmet veren 0312 294 94 94 numaralý telefondan Bilgi ve Ýhbar Merkezini aramasý gerekiyor.   Merkeze IMEI numaranýzý, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandýðýnýz zamaný bildirmeniz halinde verdiðiniz bilgilerin doðrulanmasý durumunda telefonunuz siyah listeye alýnýyor. Böylece iletiþime kapattýrýlan cihazýn bir baþkasýna ait SÝM kart takýlarak kullanýlmasý engelleniyor.    Bilgi ve Ýhbar Merkezine ihbar edilen telefonlara kapatýlma öncesinde cihazýn çalýntý olduðu ve cihazýn en yakýn kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarý SMS’i gönderiliyor.   IMEI NUMARANIZI UNUTMAYIN   Bu ihbarý hýzlý bir biçimde yapabilmek için telefonunuzun IMEI numarasýný bilmemiz gerekli. O nedenle kullandýðýmýz telefona ait IMEI bilgisini ihtiyaç olduðunda ulaþabileceðimiz bir yere not etmeniz tavsiye ediliyor.   GSM OPERATÖRÜNÜZÜ ARAYIN   Cihazýn üzerindeki kendi SÝM kartýnýzýn kullanýlmasýný engellemek için ise GSM operatörünüzü arayarak hattýnýzý da kapattýrmanýz gerekiyor.   YARGIYA BA?VURUN   Hýrsýzlýk, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcýlýklara ya da ikametgahýnýzýn veya olayýn gerçekleþtiði ilçe emniyet müdürlüðüne veya olayýn gerçekleþtiði ilçe emniyet müdürlüðüne baþvurularak þikayetçi olunmasý, faillerin kovuþturulmasý açýsýndan  önemli.    TELEFON BULUNUNCA YAPMANIZ GEREKEN   Cihazý tekrar kendisine iletilen veya bulunan kiþilerin telefonunu hangi yolla kapattýrdý ise ayný yolla tekrar iletiþime açtýrmasý gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi Ýhbar Merkezinin aranmasý, savcýlýk talimatý ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcýlýða baþvurulmasý gerekiyor.   35 BÝN KAYIP ÝHBARI   BTK’nýn Bilgi ve Ýhbar Merkezi’nen 2014 yýlýnda 35 Bin ihbarda bulunuldu. Kayýp,çalýntý cihazlarla ilgili 2014 yýlýnda BTK’nýn Bilgi ve Ýhbar Merkezi üzerinden 35.171 ihbar yapýldý. Bu ihbarlarýn yüzde 80’inde verilen bilgiler doðrulanarak cihazlar iletiþime kapatýldý. Kapatýlan cihazlarýn yüzde 20’si, cihazýn bulunmasý nedeniyle tekrar iletiþime açtýrýldý.  
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR