Televizyonunuz sizi dinleyebilir
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Televizyonunuz sizi dinleyebilir
Akýllý televizyonlarýn bazýlarýnda bulunan sesli komut özelliðinin ortamdaki konuþmalarý dinleyebileceði uyarýsý yapýldý.
10 Şubat 2015 Salı 16:18
 Bu Haberi Paylaş
Akýllý televizyonlarýn bazýlarýnda bulunan sesli komut özelliðinin ortamdaki konuþmalarý dinleyebileceði uyarýsý yapýldý.

Güney Koreli teknoloji firmasý Samsung’un gizlilik ilkelerinde yer alan bir ibare, beraberinde bazý tartýþmalarýn yaþanmasýna sebep oldu.

Bu gizlilik ilkesine göre, akýllý televizyonlarýnda bulunan sesli komut özelliðinin ortamda bulunan her türlü konuþmayý kayýt ettiði için dikkatli olunmasý gerektiði belirtiliyor.

Ýfadede kayýt edilen seslerin anlamlandýrýlmak üzere üçüncü parti firma ya da firmalarla paylaþýldýðý da belirtiliyor.

Gizlilik ilkesinde hassas ya da özel bilgileri konuþurken dikkatli olunmasý gerektiði de ifade ediliyor.

Gizlilik ilkesi metni ile ilgili açýklama yapan Samsung, kullanýcý ses kayýtlarýnýn hiçbir þekilde saklanmadýðýný, baþkalarýna satýlmadýðýný ve kiþisel verilerin gizliliðinin korunduðunu belirtti.

Samsung’un bazý televizyonlarýnda bulunan sesli komut özelliði yardýmý ile kumandaya verilen komutlar ile televizyonda kanal deðiþtirme ya da benzeri iþlemler yapýlabiliyor.

Firma, ses kaydý yapýldýðý sýrada ekranda mikrofon iþaretinin göründüðünü belirterek sürekli kayýt yapýlmadýðýný açýkladý.

Ancak bu durumu George Orwell’in ünlü 1984 isimli romanýndaki tele ekranlara benzetenler de oldu. Elektronik Sýnýrlýk Vakfý isimli bir aktivist Twitter’da yaptýðý paylaþýmda bu benzerliðe dikkat çekti.
 


 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR