Trafik Sigortasýný Yüksek Fiyattan Yapana Ceza
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Trafik Sigortasýný Yüksek Fiyattan Yapana Ceza
Hazine Müsteþarlýðý müþterilerine ortalama trafik sigortasýnýn üstünde teklif veren sigorta þirketlerine ceza kesmeye baþladý. ?irketler böylece fahiþ fiyattan kaçýnýyor.
12 Aralık 2016 Pazartesi 12:13
 Bu Haberi Paylaş
Trafik sigortasýnda son 1.5 yýlda yapýlan zamlar bir yandan vatandaþý zorlarken diðer yandan sistemden sorumlu olan Hazine Müsteþarlýðý'nýn önlemlerini de ART arda getiriyor.

Sistemden sorumlu bakan olan Ekonomiden Sorumlu Baþbakan Yardýmcýsý Mehmet ?imþek'in giriþimleri ile baþta kusurlu sürücüye tazminat ödenmemesini saðlayan yasal deðiþiklik olmak üzere birçok giriþim yapýldý. Son olarak Sigorta Bilgi Merkezi bünyesinde kurulu olan internet sitesi ile vatandaþlar bütün þirketlerden ayný anda teklif alabiliyor.

Poliçesini de kolaylýkla bu sistem üzerinden kesebiliyor. Ancak buna raðmen sigorta þirketleri sistemden haberdar olmayan vatandaþlara bu fiyatlarýn üstünde poliçe keserse bu kez Hazine yine devreye giriyor. Diðer yandan bu sistem üzerinde de ya sigorta yapmamak veya fiyatlarý yükseltmek için ortalamanýn çok üstünde fiyat teklifi veren þirketlere ceza kesilmeye baþlandý.

KUR VE YARGI KARARI FÝYATLARI ARTIRDI

Ancak diðer yandan döviz kurunda meydana gelen artýþ yedek parça yani tamir masraflarýný yükselttiði için sigorta primlerinde týrmanýþ görüldü. Döviz kurunun yaný sýra Danýþtay'ýn aldýðý bir kararla araçlarýn kaza sonrasý tamirinde orijinal parça yerine eþdeðer parça kullanýmýnýn önünü açan Hazine düzenlemesini iptal etmesi de sigorta þirketlerinin maliyetlerini ve dolayýsýyla primleri artýran etken oldu. Nitekim Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) verilerine göre aralýk ayýnda ortalama trafik sigortasý tutarýnýn kasýma göre yüzde 5 yükselerek 628 liraya çýktýðý gözlemleniyor.

/ Habertürk
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR