Türkiye sandýk baþýnda
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Türkiye sandýk baþýnda
Türkiye'de 54 milyondan fazla seçmen bugün 26. dönem parlamento üyelerini belirlemek için sandýk baþýna çaðrýldý. Milyonlarca seçmen oy'unu kullandý.
01 Kasım 2015 Pazar 15:00
 Bu Haberi Paylaş


Türkiye'de seçmenler 26. Dönem TBMM'nin üyelerini belirlemek üzere sandýk baþýnda. Seçimde 54 milyon 49 bin 940 seçmen, cezaevlerinde kurulacak 358 sandýkla birlikte toplam 175 bin 6 sandýkta oy kullanacak.

16 siyasi parti yarýþýyor

Adalet ve Kalkýnma Partisi, Baðýmsýz Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halklarýn Demokratik Partisi, Komünist Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve Halkýn Kurtuluþ Partisi 85, Hak ve Özgürlükler Partisi 78, Doðru Yol Partisi 67 ve Liberal Demokrat Parti 61 seçim çevresinde seçime katýlýyor. Seçimde, Türkiye genelinde 21 baðýmsýz milletvekili adayý yarýþýyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun kararý uyarýnca Adýyaman, Aðrý, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakýr, Elazýð, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüþhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraþ, Mardin, Muþ, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, ?anlýurfa, Van, Bayburt, Batman, ?ýrnak, Ardahan, Iðdýr ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarýnda oy verme iþleminin baþlangýç ve bitiþ saatleri 07.00-16.00 olacak. Diðer illerde saat 08.00'den 17.00'ye kadar oy kullanýlabilecek.

Yurt dýþýnda kullanýlan oylar

Yurt dýþýndaki seçmenler için 54 ülke, 113 temsilcilikte sandýk kurulmuþ, seçmenlerin 8 Ekim'de baþlayan oy verme iþlemi 25 Ekim'de sona ermiþti. Yurt dýþýnda kullanýlan oy pusulalarý, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye gönderildi. Ankara'daki Yurt Dýþý Ýlçe Seçim Kurulunda saklanan oylar, bu akþam, tüm yurtta oy verme iþleminin tamamlanmasýnýn ardýndan diðer oylarla eþ zamanlý açýlarak sayýlacak. Yurt dýþý seçmen kütüðüne kayýtlý vatandaþlarýn gümrük kapýlarýnda 8 Ekim'de baþlayan oy verme iþlemi ise bu akþam saat 17.00'ye kadar sürecek.

Haziran seçimleri

Haziran ayýnda yapýlan seçimlerde iktidardaki Adalet ve Kalkýnma Partisi’nin (AKP) oy oraný 2011 seçimlerine oranla yüzde 49.8’den yüzde 40.9’e gerilemiþti. Parti TBMM'nde 258 sandalye almýþtý. Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 24.6 oy aldý. 2011’deki oy oraný yüzde 26’ydý. Parlamentoda 132 sandalye kazandý. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yüzde 16.3 oy aldý. 2011’deki oy oraný yüzde 13’dü. TBMM’deki sandalye sayýsý 80. Halklarýn Demokratik Partisi (HDP) ise yüzde 10 barajýný aþarak yüzde 13.1 oranýnda oy almýþtý. (DW)  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR