Türkiye'de KOAH hýzla yayýlýyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Türkiye'de KOAH hýzla yayýlýyor
Türkiye'de toplumunun yüzde 15'inin KOAH hastalýðý ile mücadele ettiði ortaya çýktý.
09 Şubat 2014 Pazar 10:08
 Bu Haberi Paylaş
Prof. Dr. Muzaffer Metintaþ, Türkiye'de son 20 yýlda kronik obstüktif akciðer hastalýðý (KOAH) olan kiþi sayýsýnýn iki kat arttýðýný belirterek, Türk toplumunun yüzde 15'inin bu hastalýkla mücadele ettiðini söyledi.

En büyük nedeni tütün içimi olan ve Türkiye'de her geçen gün artan KOAH'ýn yüzde 90 oranýnda önlenebilir bir hastalýk olduðunu ifade eden Prof. Dr. Muzaffer Metintaþ, ülkemizde kadýnlarda da görülmeye baþladýðýný söyledi.

En büyük neden tütün içimi
KOAH'ýn nedenlerinden bahseden Prof. Dr. Metintaþ, ‘‘Bundan 150 sene evvel KOAH'tan bahsetmek mümkün deðildi çünkü KOAH'ý ortaya çýkaran en önemli neden tütün içimi, ikinci neden ise mesleksel ve çevresel ortamlarda temas ettiðimiz bazý maddeler. Örneðin egzoz gazý, nikel, kadminyum, arsenik, mineral lifler, yüksek miktarda karbonmonoksit. Dolayýsýyla insanlar bunlarla ne kadar çok temas ederse KOAH olma ihtimalleri de o kadar yüksek. Sigara kullanýmý arttýkça KOAH da artacak'' dedi.

Toplumun yüzde 15'i KOAH hastasý
KOAH'ýn önceden erkek hastalýðý olarak bilindiðini ancak son yýllarda kadýnlarda da görüldüðünü belirten Prof. Dr. Muzaffer Metintaþ, ‘‘Sigara kullanýmý geliþmiþ ülkelerde azalýrken, geliþmekte olan ülkelerde erkeklerde stabil kalarak kadýnlarda artýyor. Geliþmeyen ülkelerde hem erkeklerde hem de kadýnlarda artýyor. KOAH artýnca iþ gücü kaybý ve ölümler artýyor.

Bizim ülkemizde de KOAH toplumun yüzde 15'ini oluþturuyor. Ülkemizde erkeklerde sigara içme oraný sabit ancak kadýnlarda çok ciddi bir artýþ var. Eskiden görmediðimiz kadýn KOAH vakalarý ortaya çýkýyor. Eskiden KOAH'ý erkek hastalýðý olarak telakki ederdik'' þeklinde konuþtu.

Akciðer kanserini tetikliyor
KOAH'ýn kendi baþýna akciðer kanseri riskini de ortaya çýkardýðýný dile getiren Prof. Dr. Metintaþ, ‘‘Sigara içerseniz akciðer kanseri olursunuz. Sigarayý býraksanýz bile kendi baþýna akciðer kanseri olma riskiniz de yüksek demektir. Akciðer kanseri de ölüm nedenleri içinde 10'uncu sýrada. 20 sene sonra ise 5'inci sýraya çýkacak. Dolayýsýyla KOAH ve akciðer kanseri, önümüzdeki yýllarda dünyada ve bizim ülkemizde çok ciddi saðlýk sorunlarý olacak. Her ikisi de önlenebilir kanserler. Tütün içimini, mesleki ve çevresel sorunlarý ortadan kaldýrýr ya da azaltýrsanýz yüzde 90 oranýnda ortadan kaldýrabilirsiniz'' diye belirtti.
 


 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR