'?ç Aylar Bizin Ýçin Fýrsattýr'
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
'?ç Aylar Bizin Ýçin Fýrsattýr'
Yaklaþan 3 aylar dolayýsýyla bir deðerlendirmede bulunan ?limler ve Medreseler Birliði (ÝTTÝHAD) Baþkaný Molla Enver Kýlýçarslan, bu aylarýn daha güzel bir þekilde ihya edilmesi ve Müslümanlarýn bu aylarý bir fýrsat olarak deðerlendirilmesi gerektiðini söyledi.
17 Nisan 2015 Cuma 14:33
 Bu Haberi Paylaş


20 Nisan pazartesi günü baþlayacak olan 3 aylar dolayýsýyla Ýlke Haber ajansýna bir deðerlendirmede bulunan Âlimler ve Medreseler Birliði (ÝTTÝHAD) Baþkaný Molla Enver Kýlýçarslan, Allah'ýn rahmeti ve bereketinin tüm alemleri kapladýðý ve þeytanlarýn zincire vurulduðu Ramazan ayýnýn da içinde bulunduðu bu 3 aylýk sürecin daha güzel bir þekilde ihya edilmesi ve Müslümanlarýn bu aylarý bir fýrsat olarak deðerlendirilmesi gerektiðini söyledi.

 “Bu aylarýn fazileti daha büyüktür”

Özellikle bu aylardan Ramazan ayýnýn Ýslam ümmeti için çok yönüyle hayra kapý aralayan bir ay olduðunu belirten Kýlýçarslan, “Allah Teâlâ bu ayýn içinde olan Kadir Gecesinde Kuraný Kerimi indirmiþtir. Kadir gecesi bin aydan daha hayýrlýdýr. Allah bu ümmete bir iyilik yapmýþtýr. Bu günde ibadet eden kiþi bin ay ibadet etmiþ gibidir. Bu aylarý hakkýyla eda eden kiþi sanki annesinden yeni doðmuþ gibidir.” dedi.

Peygamber Efendimizin (sav) özellikle Ramazan ayýnda ibadetlerine çok daha büyük bir ehemmiyet verdiðini belirten Molla Kýlýçaslan, Ramazan ayýnýn son 10 gününde yapýlan itikaf ibadetine dikkat çekti.

Molla Kýlýçaslan, “Peygamberimiz (sav) Son 10 günde hemen hemen hiç yatmazdý. Bu günlerde itikâfa girer ve Rabbi ile baþ baþa kalmaya gayret ederdi.  Vefat ettiði sene ise son 20 günde itikâfa girdi. Bu yönüyle peygamberimizin bu güzel uygulamalarýný kendimiz için esas olarak kabul etmeli ve en azýndan onun yaptýklarýný yapmaya gayret etmeliyiz. ” ifadelerini kullandý.  

Ramazan ayý öncesi baþlayan Recep ve ?aban aylarýna da deðinen Molla Kýlýçaslan, bu aylarda yapýlan ibadetlerin diðer aylara nazaran daha hayýrlý olduðunu, Recep ve ?aban aylarýnýn da Ramazan ayýna ruhi bir hazýrlýk olarak deðerlendirilmesi gerektiðini altýný çizdi.

 “Allah yapacaðýmýz ibadetlerin karþýlýðýný verir”

Peygamberimizin (sav) Ramazan ayý dýþýnda hiçbir ayda bir bütün olarak tüm ayý oruçlu olarak geçirmediðin söyleyen Molla Kýlýçarslan sözlerini þöyle sürdürdü:

“Sadece ?aban ayýnda çok oruç tutardý. Allah Teâla bu aylarda yapýlan ibadetlerin çok hayýrlý olduðunu söylüyor. Bu ayda tutulan oruçlarýn karþýlýðý Allah verir. Allah (cc) oruç ibadetinin karþýlýðýný bizzat kendisinin vereceðini vadetmiþtir. Zira oruç ibadeti sadece Allah için yapýlýr. Gösteriþ ve riya karýþmaz. Ýnsanlar Ramazan ayýnda hazýrlýk için bu iki ayda da oruç tutmalý ruhen de olsa kendisini buna hazýrlamalýdýr. Özellikle Recep ve ?aban aylarýnda vuku bulan Berat ve Regaib kandil geceleri üzerinde sahih hadisler ve Kuran ayeti yok ancak her halükarda bir vesileyle kulun rabbine yönelmesini, rabbinden dilemesini ve günahlarýna tövbe etmesini saðlayacak imkânlarýn oluþmasýnda bir beis yoktur. Hayra götüren vesileler aramak lazým. Ýnþallah Rabbim Mümin kulunun niyetini biliyor ve Müminin niyeti amelinden hayýrlýdýr. Bizler Müminler olarak hayra ulaþma adýna gayret sarf etmeli, bunun için vesileler aramalýyýz.” 

 “Bu hayýrlý günler sadece Ýslam ümmetine verilmiþtir”

Ramazan ayýnda rahmet ve cennet kapýlarýnýn sonuna kadar açýldýðýný da belirten Molla Kýlýçarslan sözlerini þöyle noktaladý:

“Cehennem kapýlarý da sonunda kadar kapanýr. Bizim Ramazan ayýnýn faziletine kavuþmamýz için Recep ve ?aban ayýndan itibaren oruç tutmaya baþlamamýz lazým. Oruç tutup ibadetlerimizi yapalým ki; Ramazana rahat kavuþalým ve günahlardan sýyrýlalým. Bizim Ramazana ulaþýp ulaþmayacaðýmýz belli deðil. Fakat biz ulaþacaðýz gibi ibadetlerimizi yapalým. Bu çok hayýrlý ve bereketli bir ticarettir. Bu günler sadece ümmeti Muhammed'e verilmiþtir. Bu hayýrlý gün ve gecelerin deðerini bilip ona göre tavýr almamýz lazýmdýr. Allah bizi bu mübarek gecelerden mahrum etmesin ve yaptýðýmýz ibadetleri kabul edip bize ibadet etme zevkini versin.”

ÝLKHA  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR