?çüncü çeyrek büyüme rakamlarý açýklandý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
?çüncü çeyrek büyüme rakamlarý açýklandý
Türkiye ekonomisi, yýlýn üçüncü çeyreðinde yüzde 1,8 küçüldü.
12 Aralık 2016 Pazartesi 14:22
 Bu Haberi Paylaş
Türkiye Ýstatistik Kurumu (TÜÝK), yýlýn üçüncü çeyreðine iliþkin Gayri Safi Yurtiçi Hasýla (GSYH) verilerini açýkladý. Ulusal hesaplar konusunda AB yönetmeliklerine (ESA 2010) uygun olarak yapýlan revizyon çalýþmalarý tamamlanýrken, dönemsel GSYH, ESA 2010'a uygun þekilde üretim, harcama ve gelir yöntemiyle hesaplandý.

Buna göre, gayrisafi yurt içi hasýla tahmini, zincirlenmiþ hacim endeksi olarak, bu yýlýn üçüncü çeyreðinde geçen yýlýn ayný çeyreðine göre yüzde 1,8 azaldý. 

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasýla tahmini ise ayný dönemde cari fiyatlarla 655 milyar 400 milyon lira olarak belirlendi.

Tarým sektörünün toplam katma deðeri, bu yýlýn üçüncü çeyreðinde geçen yýlýn ayný çeyreðine göre, zincirlenmiþ hacim endeksi olarak yüzde 7,7 azalýrken, sanayi sektörünün toplam katma deðeri yüzde 1,4, hizmetler sektörünün toplam katma deðeri de yüzde 8,4 geriledi. Ýnþaat sektörünün toplam katma deðeri ise yüzde 1,4 artýþ gösterdi.

Bu yýlýn ilk ve ikinci çeyrek büyüme rakamlarý revize edildi. Ýlk çeyrek için yüzde 4,7, ikinci çeyrek için yüzde 3,1 olan büyüme rakamlarý, yüzde 4,5 olarak güncellendi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR