?niversiteye sýnavsýz girilecek
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
?niversiteye sýnavsýz girilecek
Ýki oturumda gerçekleþen üniversite sýnavýnýn ilk ayaðý kaldýracak.
19 Aralık 2016 Pazartesi 11:55
 Bu Haberi Paylaş


Milli Eðitim Bakanlýðý ile YÖK, yeni bir program üzerinde çalýþýyor.

Modele göre öðrenciler, iki yýllýk ön lisans programlarý ile bazý dört yýllýk lisans programlarýna lise puanýyla yerleþebilecek.

Bu sistem, iki oturumda gerçekleþen üniversite sýnavýnýn ilk ayaðýný kaldýracak.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, MEB ve Yükseköðretim Kurulu'nun (YÖK) ortaklaþa çalýþtýðý yeni modelle üniversiteye sýnavsýz geçiþ hedefleniyor.

Yeni sistemin 2017'de son þeklini almasý ve 2018'de uygulamaya geçirilmesi öngörülüyor.

Haberde verilen detaylar þöyle:

- Öðrencilerin lise diploma puanlarý üniversiteye geçiþte kullanýlacak. Diploma puanlarýnýn esas alýnacak olmasý nedeniyle MEB, lisede de Temel Eðitimden Ortaöðretime Geçiþ (TEOG) sýnavý benzeri merkezi sýnav yapýlmasý için çalýþma yürütüyor. Buna göre liselerde her yýl bir sýnav, merkezi sistemle yapýlacak. Açýk uçlu sorularla yapýlmasý öngörülen sýnavla hormonlu notlarýn önüne geçilmesi planlanýyor.

- YGS'yle iki yýllýk ön lisans programlarýna yerleþen yaklaþýk 100 bin öðrenci için sýnava girmeden lise diploma puanýyla kayýt yaptýrabileceði bölümler açýklanacak. Öðrenci, lise diploma puanýna göre bu bölümlerden birine doðrudan kayýt yaptýrabilecek. Açýklanan listeden tercih etmeyen öðrenciler, LYS'ye girebilecek. Yeni sistemin bazý 4 yýllýk lisans programlarýnda da uygulanmasý planlanýyor.

- Mevcut sistemde öðrencilerin YGS barajýný aþtýktan sonra 4 yýllýk lisans programlarýna yerleþmek için girdiði LYS devam edecek. Yüksek puanlý lisans programlarýna yerleþmek isteyen adaylar, bu sýnava girmek için baþvuruda bulunacak. Meslek lisesi öðrencilerine kendi alanlarýnda özel kontenjan ayrýlmasý için de çalýþma yapýlýyor.

- Geçmiþ yýllarda mezun olanlar da yeni sistemde diploma puanlarýyla önlisans ve bazý lisans programlarýna kayýt yaptýrabilecek. Mezunlar da liseden yeni mezun olan öðrenciler gibi LYS'ye girebilecek.

Üniversite sýnavý, Yükseköðretime Geçiþ Sýnavý (YGS) ve Lisans Yerleþtirme Sýnavý (LYS) olarak 2010 yýlýnda iki aþamalý hale getirilmiþti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR