Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
YÖK'ten kapatılan üniversitelerin öğrencileri için bilgilendirme
YÖK, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin işlemleriyle ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt verdi.
04 Eylül 2016 Pazar 10:33
 Bu Haberi Paylaş


ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin işlemleriyle ilgili usul ve esasların uygulanması sürecinde sıkça sorulan sorulara yanıt verdi.

YÖK'ün internet sitesinde yer verilen bilgilendirmeye göre, mezuniyet aşamasında olan fakat ek sınav, not yükseltme sınavı gibi işlemler nedeniyle henüz mezun olamayan öğrencilerin staj, ek sınav gibi işlemleri koordinatör üniversite tarafından yürütülecek. Öğrenciler, diplomalarını da koordinatör üniversiteden alacak. Bu öğrencilerden tercih yapmış ve yerleştirilmiş olanların da tüm işlemleri yine koordinatör üniversite tarafından yapılacak.

Öğrencilerin yerleştirme süreci veya özel öğrencilik durumlarında derslerin transferinde, programın müfredatı esaslı değil program yeterlilikleri esas alınan bir intibak uygulanacak.

Öğrencinin daha önce aldığı ve başarılı olduğu tüm dersler kredileri ile sayılarak intibak yapılacak ve yalnızca mezuniyet için gerekli olan Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) kredisi dikkate alınarak, dersler belirlenecek.

Öğrencinin özel öğrenci olarak eğitim aldığı yükseköğretim kurumuna intibakı yine aynı yöntemlerle yapılacak. Öğrencilerin eğitimini başarıyla tamamlayarak, mezuniyeti hak etmesi durumunda, yerleştiği yükseköğretim kurumu tarafından herhangi bir intibak işlemi yapılmadan diploması düzenlenecek.

Devamsızlıkta öğrencinin eğitime başladığı tarih esas olacak
2016-2017 eğitim-öğretim yılında yerleştirildiği veya özel öğrenci olarak devam edeceği yükseköğretim kurumunda yerleştirme veya kayıt sürecine bağlı gecikmeler nedeniyle oluşan devamsızlık durumlarına yönelik olarak, öğrencilerin devam durumları kayıt süreçleri tamamlanıp eğitime başladıkları tarih itibarıyla değerlendirilecek.


Akademik yıl için ücret talep edilmeyecek
ÖSYM tarafından yerleştirilen yükseköğretim programında eğitime devam edeceklerin gelecek yıllara yönelik ödenmiş kayıt ücretleri varsa, bu durumlarını belgelerle kanıtlanmış olması halinde öğrenciden ilgili akademik yıl için ücret talebinde bulunulmayacak.


Yatay geçişle başka bir yükseköğretim kurumuna geçen veya ÖSYM tarafından yerleştirildiği yükseköğretim kurumunda eğitime devam etmeyecek ve eğitim ücretini peşin ödeyen öğrencilerden ödedikleri ücretlerin iadesini talep edenlerin, kanıtlayıcı belgelerle beraber 670 Sayılı KHK'nın 5. maddesi gereğince, KHK'nın yayımlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde Maliye Bakanlığına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Taksitli ödeme için Maliye Bakanlığının görüşü alınacak
Öğrenim ücretlerinin taksitler halinde ödenip ödenmeyeceği ise Maliye Bakanlığının görüşü alındıktan sonra açıklanacak. Ayrıca, ÖSYS sonucunda burslu öğrenci olarak yerleştirilmemiş ancak ÖSYS Kılavuzunda yayımlanan ilgili üniversiteye ait koşullarda yer alan şartları sağladığı için öğrenim ücreti muafiyeti tanınan öğrencilerin de ödemelerini nasıl yapacağı, yine Maliye Bakanlığının görüşünün alınmasının ardından belli olacak.


Türkçe eğitim-öğretim yapan programdan İngilizce eğitim-öğretim yapan programa geçen ve hazırlık sınıfı okuması gereken öğrencilerin öğrenim ücreti miktarları da Maliye Bakanlığından görüş alınmasının ardından, açıklanacak.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
SON YORUMLAR