YSK tedbir kararýný kaldýrdý: Ýstanbul'da oylar yeniden sayýlacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
YSK tedbir kararýný kaldýrdý: Ýstanbul'da oylar yeniden sayýlacak
Bu gece olaðanüstü toplanan Yüksek Seçim Kurulu, Ýstanbul'daki oy sayýmýnýn durdurulmasý kararýnýn kaldýrýlýp oy sayýmýna devam edileceðini açýkladý.
03 Nisan 2019 Çarşamba 10:23
 Bu Haberi Paylaş


Yüksek Seçim Kurulu Sadi Güven baþkanlýðýnda olaðanüstü toplandý.

Olaðanüstü toplantýya siyasi parti temsilcilerinin de katýldýðý öðrenildi. Toplantýdan çýkan karara göre YSK, Ýstanbul'da oylarýn yeniden sayýmýný durduran kararý kaldýrdý.

YSK, tedbir kararýnýn kaldýrýlmasýna iliþkin gerekçesinde "298 sayýlý kanunun 118. maddesi gereðince Ýlçe Seçim Kurulu kararýnýn uygulanmasý için kararýn kesinleþmesi gerekmediðini" ifade etti.

YSK'nýn bu kararý oy birliðiyle kabul edildi. Sayýma baþlanan yerlerde sayýmýn sonuçlandýrýlmasý gerektiðine ise oy çokluðuyla karar verildi.

CHP'DEN ÝLK TEPKÝYSK'nýn kararýnýn ardýndan Twitter'dan bir mesaj paylaþan CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Muharrem Erkek, "YSK, Ýstanbul Ýl Seçim Kurulunun sayýmlarý durdurma kararýný kaldýrdý. Baþlayan sayýmlar sürecek, henüz baþlamayan sayýmlar için Ýl Seçim Kurulu kararý beklenecek. Kimse merak etmesin, sonuç deðiþmeyecek" dedi.

CHP milletvekili Mahmut Tanal ise "Yüksek seçim kurulu, Ýstanbul il seçim kurulunun kararýný bozdu. Sayým Ýþlemleri kaldýðý yerden devam edecek. Demokrasi nöbetimiz devam ediyor" paylaþýmýný yaptý


Ýstanbul'da AK Parti'nin baþvurusu üzerine geçersiz oylarýn yeniden sayýlmasý için yaptýðý baþvuru sonrasý CHP'den hamle gelmiþ ve sayým durdurulmuþtu.

Bu karar ile ?ile, Bayrampaþa, Ataþehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaþa ilçelerinde baþlatýlan yeniden sayým iþlemine son verilmiþti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR