'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'
H?DA PAR'ýn desteklediði Diyarbakýr Baðýmsýz Milletvekili Adayý Zekeriya Yapýcýoðlu, yargýnýn yükü ne kadar aðýr olursa olsun tek bir kiþinin dahi zulüm altýnda kalmaya seyirci kalmamasý gerektiðine dikkat çekti.
27 Mayıs 2018 Pazar 13:12
 Bu Haberi Paylaş


Diyarbakýr Baðýmsýz Milletvekili Adayý Zekeriya Yapýcýoðlu, katýldýðý kitlesel basýn açýklamasýnýn ardýndan gazetecilere yaptýðý açýklamada FETÖ'nün brifingli yargýsý tarafýndan yaþanan hukuksuzluklara temas etti.

Diyarbakýr Ýslami STK'larý tarafýndan düzenlenen "28 ?ubat ve FETÖ Yargýsýnýn Maðdur Ettiði Yusufiler" konulu kitlesel basýn açýklamasýna katýlan Yapýcýoðlu, basýn mensuplarýna yaptýðý deðerlendirmelerde 28 ?ubat sürecinde çok ciddi hukuksuzluklarýn yaþandýðýna dikkati çekti.

O dönemlerde çok ciddi hukuksuzluklarýn yapýldýðýnýn altýný çizen Yapýcýoðlu, "Uzun bir süredir devam eden bir sorun. Daha önce hem parti olarak hem þahýs olarak defalarca bu soruna parmak basmýþtýk, gündeme getirmiþtik. Bugün 28 ?ubat sürecinin brifinginli yargýsýnýn ve paralel yargýnýn maðduru olduðu belirtilen insanlarýn önemli bir kýsmýný bizatihi mahkemelerde savunmalarýný üstlenmiþ bir hukukçu olarak söyleyebilirim ki, gerçekten o dönemlerde çok ciddi hukuksuzluklar yapýldý. Çok ciddi zulümler yaþandý. Hani derler ya 'mahkemelerin duvarlarýnýn dili olsaydý da dile gelse neler anlatýrlardý' iþte belki o duvarlarýn anlatamadýðý þeyleri anlatabilecek kiþilerden birisi olarak söylüyorum. Çok büyük mutsuzluklar yaþandý ve bugün artýk herkes tarafýndan bunlarýn hukuksuzluk olduðu biliniyor ve dile getiriliyor." dedi.

"Bir an önce bu hukuksuzluðun son bulmasý gerekir"

28 ?ubat sürecinin ve aktörlerinin önemli bir kýsmýnýn mahkemelerde yargýlandýðýný söyleyen Yapýcýoðlu, "28 ?ubat'ýn bir darbe olduðu tescillendi. Bu darbe yapanlarýn en azýndan bir kýsmý cezalandýrýldý. Keza, Paralel Devlet Yargýnýn (PDY) mensubu olduðu gerekçesiyle 4 bini aþkýn hakim ve savcý meslekten ihraç edildi ve ihraç gerekçelerinde de þu husus açýksa belirtildi. 'Bu kiþiler mahkemelerde hukukun gereðini, adaletin gereðini yerine getirmek için bir çaba içerisinde olmadýlar. Kendi örgütsel çýkarlarýný önceleyip buna göre bir tavýr takýndýlar ve hukuksuz kararlarýn altýna imzalar attýlar.' diye bunu artýk bugün herkes söylüyor. Onlar içerde bazýlarý ceza aldý, imza vermek suretiyle tutuksuz bir þekilde cezalarýnýn kesinleþmesini bekleyecekler. Fakat onlarýn maðdur ettiði insanlar halen içeride, bazýlarý 25 yýlý aþtý. Bunun gerçekten izah edilecek bir tarafý yoktur. Yani hiçbir mantýkla bunu izah edemezsiniz. Vicdana, insanlýða, hukuka ve adalete sýðan bir tarafýný bir kenara býrakýp, mantýken bile tamamen çürümüþ, dökülen bir durumla, vaziyette karþý karþýyayýz. Bir an önce bu hukuksuzluðun son bulmasý gerekir. Seçim sathý mailine girdiðimiz bu dönemde meclis bu konuda bir inisiyatif alýp yasal bir düzenleme yapar mý bilemiyorum ama her ne olacaksa bir önce olmalýdýr." ifadelerini kullandý.

"Yargýnýn yükü ne kadar aðýr olursa olsun tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalýdýr"

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "FETÖ'nün maðdur ettiði dosyalarýn yeniden inceleme" çýkýsýna dair soruya da cevap veren Yapýcýoðlu, "Daha önce de biz bugün baþka mahkemeler tarafýndan 'terörist' olarak kabul edilip cezalandýrýlan, cezaevlerine kapatýlan hakimlerin, kendi mensup olduklarý örgütlerin çýkarlarýný gözeterek karar verdikleri dosyalarý yeniden ele almak gerekir dediðimizde, zamanýn Adalet Bakaný, 'yargý bu kadar aðýr bir yükün altýndan kalkamaz' diye bu talebimizi geri çevirmiþti. Fakat bu mazeret deðildir. Yani yargýnýn yükü ne kadar aðýr olursa olsun mutlak surette tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmaya devam etmesine seyirci kalmak mümkün deðildir, olmamalýdýr." þeklinde konuþtu.ÝLKHA)

'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'

'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'

'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'

'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'

'Yargý tek bir kiþinin bile zülüm altýnda kalmasýna seyirci kalmamalý'
 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR