Yargýtay'dan 'askerlik yaþý' açýklamasý!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yargýtay'dan 'askerlik yaþý' açýklamasý!
Bedelli askerlik kanunun çýkmasýnýn ardýndan bir gün eksik ya da nüfusa hatalý yazdýrma nedenleriyle bedelliden yararlanamayanlarýn baþvurduðu yaþ büyütme veya düzeltme davalarýnda Yargýtay??dan önemli bir karar çýktý. Yargýtay, yaþ büyütme yapan adaylarýn resmi hastane kaydý raporlarý haricinde iþlem yapanlarýn baþvurularýný reddederek bedelliden faydalanamayacaðýna hükmetti.
09 Nisan 2019 Salı 12:02
 Bu Haberi Paylaş


ANKARA - Geçtiðimiz yýl içinde 1 Ocak 1994 tarihi de dahil 25 yaþ, 15 bin bedel ve 21 günlük temel eðitim þartý ile çýkartýlan bedelli askerlikten faydalanmak isteyen yaþý küçük yazýlmýþ ya da yaþýný büyüterek bedelliden faydalanmak isteyen adaylar mahkemeye baþvurmuþtu. Ailesi tarafýndan nüfusa geç yazdýrýlan adaylarýn yaný sýra yaþýný da büyüterek bedelliden faydalanmak isteyen adaylara mahkemeden red kararý çýktý.

BEDELLÝDE YA? OYUNUNA YARGITAY DUR DEDÝ
Nüfusa geç yazdýrýlanlar için mahkeme resmi hastanenin doðum belgesini kabul ederek yaþ düzeltmesi yaptý ancak bir belge olmaksýzýn mahkemeye baþvurarak yaþýný büyütmek isteyen adayýn baþvurusunu reddetti. Baþvurusu reddedilen bir bedelli adayý konuyu Yargýtay’a taþýdý. Bedelli adayý, mahkeme kararýyla yaþ deðiþikliði sonrasýnda bedelli askerlikten yararlandýrýlmasý talebiyle yaptýðý baþvurunun yaþ deðiþikliðinin doðum belgesine dayanmadýðý gerekçesiyle reddi iþlemine karþý Anayasa’ya aykýrý olduðu iddiasý ile mahkemenin kararýný iptali için Yargýtay’a baþvurdu.


RESMÝ HASTANE KAYITLARINI ESAS ALDI
Yargýtay baþvuruyu inceleyerek karara baðladý. Üst mahkeme kararýn Anayasa’ya aykýrý olmadýðýný 12 maddelik gerekçeli kararý ile bedelli adayýna açýkladý. Adayýn yaptýðý baþvuruyu reddeden ve mahkemenin verdiði kararýn doðru olduðunu beyan eden üst mahkeme, gerekçekli kararýnda “Askerlik kanununda yer alan 81. maddenin birinci fýkrasýnýn birinci cümlesinde yer alan ‘resmi hastane kayýtlarý esas alýnarak’ ibaresinin Anayasa’ya ayrkýrý olmadýðýna ve oybirliði ile itiraz reddedildi” ifadelerine yer verdi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR