Yargýtay'dan maaþý düþürülen iþçi için emsal karar!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yargýtay'dan maaþý düþürülen iþçi için emsal karar!
Yargýtay 22. Hukuk Dâiresi, maaþý düþürülen iþçinin bu sebeple istifa etmesi halinde kýdem tazminatý almaya hak kazanacaðýna hükmetti. Yüksek mahkeme, iþçinin ücretinin azaltýlmasý, maaþýnda kesinti yapýlmasýnýn iþçiye haklý sebeple fesih hakký vereceðine karar verdi.
08 Nisan 2019 Pazartesi 14:32
 Bu Haberi Paylaş


Asgari ücretin yaný sýra ödenen performans ücretinde eksik ödeme yapýlmasý üzerine iþverenin kapýsýný çalan iþçi, eli boþ dönünce rotayý iþ mahkemesine çevirdi.

3. Ýþ Mahkemesi'ndeki davada ifade veren iþçi, ücretindeki azalma sebebiyle iþverene itirazda bulunduðunu ancak sonuç alamadýðýný, çalýþma þartlarýnda deðiþiklik olmamasýna raðmen haksýz þekilde yapýlan kesintiler yüzünden iþ akdini haklý sebeple feshettiðini öne sürdü.

EMSAL KARAR
Kýdem tazminatý ve fazla mesâi ücretlerinin ödenmesini talep etti. Davalý iþveren, iddialarý reddetti. Mahkeme, davacý iþçiyi haksýz buldu. Maðdur iþçi bu kez soluðu Yargýtay'da aldý. Yargýtay 22. Hukuk Dâiresi emsâl bir karara imza attý.


Yargýtay kararýnda, davacýnýn 2009 yýlýndan beri motive amaçlý ödenen performans ücretinin tarafýna eksik ödenmesi sebebiyle iþ akdine son verdiðine dikkat çekildi. 4857 Sayýlý Ýþ Kanunundaki, 'Her türlü iþte uygulanmakta olan çalýþma sürelerinin yasal olarak daha aþaðý sýnýrlara indirilmesi veya iþverene düþen kanunî bir yükümlülüðün yerine getirilmesi sebebiyle ya da bu kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanmasý sonucuna dayanýlarak iþçi ücretlerinden her ne þekilde olursa olsun eksiltme yapýlamaz.' hükmüne dikkat çekildi.

Kararda þöyle denildi:

''Ýþveren, iþ sözleþmesiyle veya sözleþmesinin eki niteliðindeki personel yönetmeliði ve benzeri kaynaklar ya da iþ yeri uygulamasýyla oluþan çalýþma þartlarýnda esaslý bir deðiþikliði, ancak durumu iþçiye yazýlý olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu þekle uygun olarak yapýlmayan ve iþçi tarafýndan altý iþ günü içinde yazýlý olarak kabul edilmeyen deðiþiklikler iþçiyi baðlamaz. Ýþçi deðiþiklik teklifini bu süre içinde kabul etmezse, iþveren deðiþikliðin geçerli bir sebebe dayandýðýný veya fesih için baþka bir geçerli sebebin bulunduðunu yazýlý olarak açýklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iþ sözleþmesini feshedebilir."
.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR