Yasin Börü'nün babasý: 400 yýl da geçse bu acý taze kalacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yasin Börü'nün babasý: 400 yýl da geçse bu acý taze kalacak
Diyarbakýr'da 6-7 Ekim 2014'te Kurban Bayramý'nda et daðýtýrken PKK yandaþlarýnca vahþice katledilen Yasin Börü'nün babasýnýn acýsý ilk günkü gibi taze.
04 Ekim 2018 Perşembe 15:07
 Bu Haberi Paylaş


DÝYARBAKIR (AA) - Diyarbakýr'da 6-7 Ekim 2014'te Kurban Bayramý'nda kurban eti daðýtýrken PKK yandaþlarýnca vahþice katledilen Yasin Börü'nün babasýnýn acýsý dinmiyor.

Merkez Baðlar ilçesinde bir dernek tarafýndan hazýrlanan kurban eti paketlerini yoksullara daðýtýrken, DEA? bahanesiyle 6-7 Ekim 2014'de düzenlenen izinsiz gösterilerde  PKK yandaþlarýnca arkadaþlarý ile vahþice katledilen Börü'nün babasý Fikri Börü'nün evladýna duyduðu özlem her geçen gün artýyor.

Her 6-7 Ekim'de acýsý katlanan baba Börü, sýk sýk mezarýný ziyaret ettiði oðlundan geriye kalan birkaç fotoðrafla avunuyor.

"Acýsý hiç unutulmadý, unutulmayacak"

Baba Fikri Börü, AA muhabirine yaptýðý açýklamada, oðlunun katledilmesinin üzerinden 4 yýl geçmesine raðmen acýlarýnýn dinmediðini söyledi.

Her 6-7 Ekim'de oðullarýný yeni kaybetmiþ gibi hissettiklerini dile getiren Börü, þöyle konuþtu:

"Yasin ve arkadaþlarý kurban eti daðýtýrken vahþice katledildi. O vahþetin ardýndan Yasin'in cesedi öyle bir hale getirilmiþti ki tanýnmýyordu. Sürekli, bunlarý yapanlar nasýl bir vicdan sahibidir diye düþünüyorum. Onlar zaten Allah'ýn huzurunda hesap verecekler. Aradan 4 yýl geçti ancak 400 yýl da geçse biz yaþadýðýmýz sürece bu acý taze kalacak, unutulmaz. 4 yýl boyunca acýsý hiç unutulmadý ve unutulmayacak. Bu vahþeti kimse unutmaz. Vicdan sahibi Müslümanlarýn da bu olayý unutturmamasý lazým."

Oðlunun öldürüldüðü olaya iliþkin davada kararýn açýklandýðýný anýmsatan Börü, "Ankara'daki yargýlama neticesinde olaya karýþan bazý sanýklarýn ceza almasý sevindirici. Sürekli buradan Ankara'ya gidiyorduk. Ceza almalarýna sevindik. Suçlularýn bir ömür içeride kalmasýný istiyoruz. Öteki dünyada da hesap verecekler, iþte o zaman biz rahatlayacaðýz." diye konuþtu.

"?u an elimizde sadece fotoðrafý kalmýþ"

Yasin'den geriye sadece birkaç fotoðrafýnýn kaldýðýný anlatan acýlý baba Börü, fotoðraflarýna bakýp hasret gidermeye çalýþtýklarýný belirtti.

Börü, 6-7 Ekim'deki olaylarýn hafýzalardan silinmeyeceðine iþaret ederek, "?u an elimizde sadece Yasin'in fotoðrafý kalmýþ. Ona bakýnca da hiç aklýmýzdan gitmiyor, sanki karþýmýzdaymýþ gibi oluyoruz. Ýki küçük kardeþi var ve Yasin'i hatýrlamýyorlar ama fotoðrafýna bakýnca 'Yasin aðabey' diye sesleniyorlar." ifadelerini kullandý.

"Yasin ve arkadaþlarý þehit olup bu dünyadan gittiler ama inþallah isimleri unutulmayacak. Yeni doðan çocuklar da Yasin ve arkadaþlarýnýn bu þekilde katledildiðini öðrensin. O dönemde küçük olan zamanla büyüyen çocuklar da Yasin'in nasýl þehit edildiðini, 6-7 Ekim'de neler yaþandýðýný öðrenecek." diyen Börü, Yasin ve arkadaþlarýnýn kurban eti daðýtýrken, iyilik peþindeyken katledildiklerini aktardý.

"Hayali doktor ve veya mühendis olmaktý"

Yaþýtlarý Kurban Bayramý'nda akrabalarýný ziyaret ederken veya güzel vakit geçirirken onlarýn hayýr yapmak amacýyla kurban eti daðýtmaya çalýþtýklarýný ifade eden baba Börü, "Yasin çalýþkandý. Ýslam konusunda da okuldaki derslerinde de çalýþkandý. Onun arkadaþlarý liseyi bitirdi, þu an üniversiteye yerleþti. Yasin de katledilmeden önce lise üçüncü sýnýfa gidiyordu. Yaþasaydý üniversite üçüncü sýnýfa gidiyor olacaktý. Hayali doktor ve veya mühendis olmaktý ama nasip olmadý." þeklinde konuþtu.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR