Yeni Ekonomik Program ile iþ hayatýnda yeni dönem baþladý!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yeni Ekonomik Program ile iþ hayatýnda yeni dönem baþladý!
Yeni Ekonomi Programý çalýþma hayatýnda da önemli deðiþiklikleri beraberinde getiriyor. Ýþte Hazine ve Maliye Bakaný Berat Albayrak'ýn açýkladýðý Yeni Ekonomik Program'da yer alan çalýþma hayatýyla ilgili yenilikler...
22 Eylül 2018 Cumartesi 10:00
 Bu Haberi Paylaş
Hazine ve Maliye Bakaný Berat Albayrak'ýn önceki gün açýkladýðý Yeni Ekonomi Programý 3 yýllýk yol haritasýný belirlerken çalýþma hayatý ile ilgili de çok önemli yenilikleri içerdi. Özellikle milyonlarca çalýþaný ilgilendiren kýdem tazminatý reformu sürpriz bir þekilde programda yer aldý. Kamu personelinin performans ölçümü, zorunlu BES, esnek çalýþma gibi birçok yenilik programda yer aldý. Programda iþsizlik için kademeli bir düþüþ öngörülürken 2 milyon ilave istihdam hedefi konuldu.

TAZMÝNATA GARANTÝ

Programda "Sosyal taraflarýn mutabakatýyla kýdem tazminatý reformu gerçekleþtirilecektir" ifadesi kullanýldý. Üç yýllýk dönemde çalýþanlarýn, iþverenlerin ve kamunun bir araya geleceði bir mutabakatla kýdem tazminatý sorunu çözülecek.

MEMUR EVDEN ÇALI?ACAK

Anneler için uygulanan yarý zamanlý çalýþma devam ederken programda buna ilave olarak esnek çalýþma da yer aldý. Programda "Hizmetin özelliðine göre uygulanacak esnek çalýþma modelleri ile çalýþanlarýn iþ-yaþam dengesini kurarak aile ve sosyal yaþamlarýna, kurs ve eðitim programlarýna daha fazla vakit ayýrabilmeleri saðlanacak. Kamu kurumlarýnýn esnek çalýþma ile iþ tatmini ve verimi yüksek iþgücüne sahip olmalarý saðlanacak" denildi. Böylece memurlar evden çalýþabilecek.


KAMUDA VERÝM ÖNE ÇIKACAK

Kamu personel rejiminde de köklü deðiþiklikler yapýlacaðýnýn ipuçlarý programda yer aldý. Memurlar için yetenek ölçümü, tekrar yerleþtirme ve norm kadro çalýþmalarý yapýlacaðý, personelin ödül ve performans sistemleri vasýtasýyla etkin yönetimi saðlanacaðý belirtildi. Böylece verimlilik esasýna göre daha çok çalýþan memurun yükselmesi kolaylaþacak. Norm kadro çalýþmasý ile de kurumlarýn personel sayýlarýna standart getirilecek.


ZORUNLU BES'E YENÝ DÜZEN

45 yaþýn altýndaki çalýþanlarýn tasarruf saðlamalarý maksadýyla getirilen zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yeniden yapýlandýrýlacak.


DEZAVANTAJLI KESÝMLERE DESTEK

Sosyal yardým faydalanýcýsý vatandaþlarýn diðer kamu hizmetlerine eriþimleri artýrýlacak.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR