Yeni askerlik sisteminde detaylar belli oluyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yeni askerlik sisteminde detaylar belli oluyor
Temel askerlik bir ay, kýsa dönem altý ay; uzun dönem dokuz veya 12 ay olacak. ?niversite mezunlarýna ??yedek astsubaylýk?? hakký getirilecek.
10 Şubat 2019 Pazar 11:28
 Bu Haberi Paylaş


Millî Savunma Bakaný Hulusi Akar’ýn son kabine toplantýsýnda sunumunu yaptýðý yeni askerlik sisteminin detaylarý netleþiyor. Cumhurbaþkaný Erdoðan’ýn, MSB’nýn hazýrladýðý taslakta 3 ay olan temel askerlik eðitimi süresini uzun bulduðu ve sürenin kýsaltýlmasýný istediði belirtiliyor.

Ýþte taslaktaki bazý maddeler...

- Temel askerlik eðitimi bir ay, kýsa dönem altý ay, uzun dönem askerlik süresinin dokuz veya 12 ay olacaðý belirtiliyor.

- Askere gidecek olanlar, bir aylýk temel askerlik eðitimini aldýktan sonra belli bir ücret karþýlýðýnda askerliklerini tamamlamýþ sayýlacaklar.

- Böylece bedelli askerlik uygulamasý kalýcý hâle getirilecek.

- Bedelli miktarýnýn asgari ücrete endekslenmesi veya yedek subaylarýn askerlik süresi içinde aldýklarý ücrete göre bir rakam belirlenmesi formülü tartýþýlýyor.

- Bedellide yaþ kriteri olmayacak.

- Üniversite mezunu olmasýna raðmen yedek subaylýða uygun olmayanlar, isterlerse askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilecek.

- Üniversite mezunlarýndan er olarak askerlik yapacaklarýn süresinin altý ay, yedek subay veya yedek astsubay olan üniversite mezunlarýnýn askerlik süresinin ise dokuz veya 12 ay olmasý planlanýyor.

- Yeni sisteme göre askerlerin, askerlik süresi boyunca eþ ve çocuklarýnýn da genel saðlýk sigortasý kapsamýna alýnmasý öngörülüyor.

- Meslek lisesi mezunlarý veya belli meslek gruplarý için askerliklerini çalýþarak tamamlama imkâný da getirilecek. Askerde mesleðini icra edeceklere ücret ödemesi de yapýlacak.

- Askere almalar,  TSK’nýn yýllýk 500 bin er ve erbaþ ihtiyacýnýn altýna düþmeyecek þekilde planlanacak.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR