Yerel seçimlerde ilk kez tek zarf kullanýlacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yerel seçimlerde ilk kez tek zarf kullanýlacak
31 Mart yerel seçimlerinde ilk kez sandýða tek zarf atýlacak. Belediye baþkanlýðý, meclis üyeliði, muhtarlýk pusulalarý ayný zarfa konulacak. Amaç ise pusulalarýn yanlýþ zarfa konulmasý nedeniyle oylarýn geçersiz sayýlmasýnýn önüne geçmek.
31 Ocak 2019 Perşembe 14:56
 Bu Haberi Paylaş
Habertürk'ten Fevzi Çakýr'ýn aktardýðýna göre, 24 Haziran seçimlerindeki tek zarf-tek sandýk uygulamasý, 31 Mart yerel seçimlerinde de geçerli olacak.

Seçmenler, belediye baþkaný, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve muhtar oy pusulalarýnýn hepsini Yüksek Seçim Kurulu (YSK) logolu tek bir zarfa koyarak sandýða atacak. 

AMAÇ GEÇERSÝZ OYLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

Uygulamanýn amacý oy pusulalarýnýn yanlýþ zarfa konulmasýný engellemek ve sayýsý 1 milyonu bulan geçersiz oylarýn önüne geçmek. 24 Haziran 2018 seçimlerinde 59 milyon 354 bin 840 kayýtlý seçmenden 51 milyon 178 bin 630'u sandýk baþýna gitmiþti. Kullanýlan oylarýn 50 milyon 125 bin 400'ü geçerli sayýlýrken, 1 milyon 53 bin 230'u geçersiz çýkmýþtý. 16 Nisan referandumunda ise kullanýlan oylarýn 844 bin 386'sý geçersiz sayýlmýþtý.

NEREDE, HANGÝ SANDIK KURULACAK?

Büyükþehirlerde, büyükþehir belediye baþkaný, ilçe belediye baþkaný, belediye meclis ve mahalle muhtarý için oy kullanýlacak. Ýllerde ise; belediye baþkaný, il genel meclisi, belediye meclisi ve muhtar için seçim yapýlacak. 

Belediye baþkanlýðýna dair pusulalarýn üzerlerinde, o seçim çevresinde seçime katýlacaðýný bildiren partilerin logolarý ve altýnda da baþkan adaylarýnýn isimleri yazýlý olacak. Belediye meclis üyeliði pusulalarýnda ise, sadece parti logolarý yer alacak. Ýttifaklar kapsamýnda, bazý il ve ilçelerde siyasi partiler aday göstermeyeceklerini açýklamýþlardý. YSK'ya verilecek listelerde bu il ve ilçelere iliþkin adaylar yer almayacak. YSK verilen listeler üzerinden oy pusulalarýný þekillendirecek. Aday göstermeyen partilerin logosu baþkanlýk seçim pusulasýnda yer almayacak.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR