Yýlda 5 milyon kiþi 'tembellikten' ölüyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yýlda 5 milyon kiþi 'tembellikten' ölüyor
Ýtalya'nýn baþkenti Roma'da düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Derneði (ESC) kongresinde sunulan bir rapora göre, yýlda 5 milyon kiþi hareketsiz yaþam tarzýnýn yol açtýðý kalp-damar hastalýklarý yüzünden hayatýný kaybediyor.
31 Ağustos 2016 Çarşamba 22:57
 Bu Haberi Paylaş


vrupa Kardiyoloji Derneði ESC kongresinde sunulan rehberde, "Egzersiz eksikliði dünya genelinde yýlda 5 milyonun üzerinde ölüme ve Avrupa'da 80 milyar euro'nun üzerinde saðlýk harcamasýna yol açýyor" denildi.

Yetiþkinlerin haftada 150 dakika orta seviyeli ya da 75 dakika yoðun egzersiz yapmasý tavsiye edildi. Kongrede sonuçlarý açýklanan bir araþtýrma da, fiziksel olarak aktif olanlarýn kalp-damar hastalýklarýndan ölme riskinin yüzde 23'e kadar azaldýðýný ortaya koydu.

Norveç Trondheim Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araþtýrmasýna göre, yürüyüþ, yüzme, dans ya da bisiklet sürme gibi fiziksel aktivitede bulunma oraný yüksek olanlarýn kalp-damar hastalýklarýndan ölme riski, erkeklerde yüzde 17, kadýnlarda yüzde 23 azalýyor. 39 bin kiþi üzerinde yapýlan araþtýrmada, fiziksel aktivitelerin kalp üzerindeki etkisi ile yaþ, cinsiyet gibi kiþisel faktörlerin bir araya gelmesiyle oluþturulan "kiþisel aktivite bilgisinin" (PAI - personal activity intelligence) kalp-damar hastalýklarýndan ölüm riskini belirlemede etkili olduðu bulundu.

'KATÝL DÝVAN'

Norveç Trondheim Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araþtýrmacý Dr Javaid Nauman, "Düzenli egzersiz yapmanýn saðlýða faydalý olduðunu zaten biliyorduk, ancak bireyler kalp-damar hastalýklarýný ve erken ölümleri engellemek için ne kadar egzersiz yapmalarý gerektiðini bilmiyor. Burada amaç, PAI seviyesini 100'ün üzerinde tutmak olmalý" dedi.

Ayný kongrede sunulan baþka bir araþtýrma da 65 yaþ üzerindekilerin haftada 4 saat orta þiddette fiziksel aktivitede bulunarak kalp-damar hastalýklarýndan ölme riskini yarý yarýya azaltabileceklerini gösterdi. Finlandiya'daki Oulu Üniversitesi'nin 2500 kiþi üzerinde 12 yýl boyunca yürüttüðü araþtýrmaya göre, bahçe iþleriyle uðraþmak, balýk tutmak, yürüyüþ yapmak ya da bisiklet sürmek gibi hafif-orta seviyeli egzersizler bile kalbi koruyor.

Haftada 4 saat bu gibi aktivitelerde bulunan 65 yaþ üstü deneklerde kalp-damar hastalýklarýndan ölüm riskinin yüzde 54'e kadar azaldýðý tespit edildi. Kardiyoloji kongresinde sunulan bu araþtýrma ve raporlar Ýtalyan basýnýnda "Tembellikten yýlda 5 milyon kiþi ölüyor", "Ölümüne tembeller: Yýlda 5 milyon kiþi 'katil divan' kurbaný oluyor" gibi baþlýklarla yer aldý.

/ BBC
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR