Bir seçimin ardýndan
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bir seçimin ardýndan
21 Ağustos 2014 Perşembe 12:46
... Seçimlerde HDP??nin adayý Selahattin Demirtaþ, bazý analizcilere göre ??psikolojik eþik? sayýlan bir rakama çok yaklaþtý. Yüzde onluk barajýn aþýlabilmesi ihtimali hükümet karþýsýnda elinin daha da güçlenmesini saðlayabileceði gibi dünyada da muhatap alýnma anlamýnda önemli katkýlar saðlayacaktý...
Üç adayýn yarýþtýðý cumhurbaþkanlýðý seçimlerini Baþbakan Erdoðan kazandý.

30 Mart seçimleri öncesi tapeler ve belgeler savaþý yaþanmýþtý.

Bu kez biraz farklýydý.

Diðerlerine nispeten pek de gergin olmayan bir seçim yaþandý.

Bunun belki de en önemli sebebi E. Ýhsanoðlu gibi siyaseti pek de bilmeyen birinin Erdoðan’ýn karþýsýna çýkarýlmýþ olmasýydý.

Erdoðan, diþine göre bir rakip bulmuþ olmanýn bütün avantajlarýný kullandý ve siyasi anlamda evire çevire dövdü Ýhsanoðlu’nu.

Bir de Demirtaþ vardý seçimde.

Seçimlerde HDP’nin adayý Selahattin Demirtaþ, bazý analizcilere göre “psikolojik eþik” sayýlan bir rakama çok yaklaþtý.

Yüzde onluk barajýn aþýlabilmesi ihtimali hükümet karþýsýnda elinin daha da güçlenmesini saðlayabileceði gibi dünyada da muhatap alýnma anlamýnda önemli katkýlar saðlayacaktý.

Demirtaþ, sonuçlara bakýp her yerde örgütlenmekten, teþkilatlarýn yaygýnlaþtýrýlmasýndan söz etti.

Böylece HDP, rejimin de istediði gibi etnik temelden sýyrýlýp bir “Türkiye partisi olma” yolunda ilerlemeye baþlayacak.

Alýnan oylarýn bir kýsmýnýn Ýhsanoðlu’na tepki duyan CHP oylarý olduðu yönünde iddialar vardý ki, bunun da yabana atýlýr bir tarafý yoktu.

Bu oylarýn ilk seçimde geri döneceði ve HDP’nin de hayal görmemesi gerektiðini söyleyenler olduðu gibi olaya çok farklý bir yerden bakanlar da vardý.

CHP’li Melda Onur, Demirtaþ’ý solun yeni lideri diye takdim etti mesela.

Aslýnda CHP’deki karýþýklýða ve parti içi muhalefete bakarak umudunu kesmiþ bir Melda Onur’un bu sözleri söylemesini yadýrgamamak lazým. CHP içinde ulusalcý kanat ile Kýlýçdaroðlu ekibi arasýnda ciddi bir savaþýn yaþanacaðýný hemen herkes tahmin ediyor. Bunun da beraberinde bir bölünmeyi getirmesi ya da ihraçlarýn yaþanmasý CHP’nin zayýflamasýna sebep olabilir.

Bu durumda güçlü bir medya desteðiyle alana sürülecek bir Demirtaþ’ýn sürpriz yapmasý iþten bile deðil.

Tabii bunun yaþanan birçok olayla doðrudan alakasý var.

PKK çizgisindeki sol harekette keskin bir dönüþüm yaþanýyor bu günlerde.

Bir önceki seçimlerdeki proje tümüyle rafa kaldýrýlacak gibi görünüyor. ?erafettin Elçi’nin ölümü, Altan Tan’ýn da aday gösterilmemesi ile “sol” kimlik keskin bir þekilde belirginleþecek.

Türk soluyla girilen ittifak, zaten talep ve söylemin deðiþmesini beraberinde getirecek.

Hareketin kurucu kodlarýnda bulunan Kemalizm ile bir sorunun yaþanmasý söz konusu deðil.

Kýlýçdaroðlu’nun tasfiyesi ile küsecek olan Alevi oylarýnýn çekilmesi ile oy anlamýnda hedeflerin üzerine bile çýkýlabilir.

Bir de madalyonun diðer yüzü var.

Seçim sürecine girilirken HDP’nin yüksek oylar alacaðý söyleminin pompalanmasý ile seçimlere baðýmsýz olarak girmesinin önüne geçilebilir. Anket kuruluþlarý da sorunsuz bir þekilde iþin içinden sýyrýlabilir. ?irketler sonuç tahminlerini belirtirken “artý eksi 4” tezine sarýlabilir ve HDP’nin oylarýný bilinçli olarak 10 puanýn üzerinde gösterebilirler. Bu þekilde seçimlere parti olarak ve her yerde girmesi teþvik edilebilir. Seçimlerde de katýlým oranýnýn artmasý ve emanet oylarýn gitmesi ile eski oranlarýn ortaya çýkmasý, meclise hiçbir milletvekili gönderilememesine sebep olabilir.

Hükümet böyle bir þey ister mi?

Hiç sanmýyorum. Çözüm sürecinde -çok az yer alsalar da- vekillerin bulunmasý hükümetin istediði bir þeydir.

Ancak HDP’nin baraj altýnda kalmasý ile hükümet de artýracaðý vekilleri ile “Anayasa deðiþikliði” yapabilecek bir sayýya ulaþabilir.

Tabi tüm bu süreçlerde belirleyici olanýn MÝT olacaðýndan kuþku yoktur.

Ýmralý ile direk görüþmelerde kim kimi nereye getirecek bu zamanla ortaya çýkacak.

Hasan Sabaz / Doðruhaber Gazetesi
 


 
Bu Yazi 9207 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR