Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Hendekli seçim çalışması ve yapılmamış ödevler
27 Ekim 2015 Salı 16:24


Belki de şimdiye kadar hiçbir seçim bu kadar zevksiz ve şevksiz yaklaşmamıştı. Bir tarafta halkın ekseriyetini ve devleti yalnız kendi iktidarlarının temsil etmesi gerektiğine inananlar, diğer tarafta ise, tüm Kürtlerin kendilerinden sayılması için her sınırı zorlayanlar var. HDP`nin eş genel başkanı, geçen günlerde; “Bu ülkede artık hiçbir parti tek başına iktidar olamayacak, biz bunu başardık” diyerek 1 Kasım seçimleri için yine destek istiyor. Hem de normalde büyük dostlarıyla(velileriyle) baş başa kaldıklarında onlara söyledikleri marifetlerini, şecaat arz edince, kendilerine kayıtsız şartsız destek vermeye gönüllü gözüken kitlelerinin karşısında da söylemekte bir beis görmeyerek.

Yarın; “Önce çarşafı zincire vurduk, kadınların namusunu ortadan kaldırmak için elimizden geleni yaptık, baktık ki, halk ses etmiyor; bu defa da, Charlie Hebdo`nun yapamadığını yaptık, Peygambere hakaret karikatürlerini sadece dergide filan değil, Peygamber aşkına yüzbinlerce insanın meydanları doldurduğu bir şehrin billboardlarına astık” deseler şaşmamak gerek. Ya da övüne övüne “batılı ülkelerin dahi yapamadığını yaparak masum gençleri, sakallı sivil Kürtleri IŞİD`çi diye öldürttük.”

CHP`nin başkanvekilleri ise, “Bu ülkede cumhurbaşkanına hakaret etme özgürlüğü istiyoruz” diyerek çıkıyorlar halkın karşısına.

Ve aylar geçmesine rağmen dindar bölge halkının neden Marksist ve din düşmanı bir partiye kaydığı sorusunun cevabını aramakta neredeyse hiçbir çaba göstermeyen bir Ak parti var.

Tabi Ak Parti`nin yapmadığı ev ödevi sadece bu değil. 7 Haziran seçimlerinde birçok sandıkta akıl almaz usulsüzlükler aleni bir şekilde yapıldığı halde, zamanında itiraz ve hatta seçim iptalinden bahsetmemek gibi. Hem bu seçimde 1 oy`un bile kendileri için hayati öneme sahip olduğunu bildikleri halde, hiç kimse ile bir şekilde ittifak kurma veya birlikte hareket etmeyi başaramamak gibi. Yine özellikle seçim için güvenliğin şart olduğu kent merkezlerinde bile, malum partinin çetelerinin hendekler ve birtakım engellerle seçime kadar oyalama taktiğine aldanmak gibi. Adayların bir nebze revize edilmesinin ise maalesef diğer noksanlıklar karşısında çok bir değeri yoktur.

Şu anda mesela Hakkâri, Siirt, Şırnak, Batman ve Mardin`den daha iyi durumda olan Diyarbakır gibi bir metropolde 3500 civarında sandık var ve neredeyse hiçbirinde sandığa gitmeyenlerin de oylarının kullanılmayacağı garantisi yok. Dolayısıyla HDP`nin öyle bölgede artık ciddi bir seçim çalışmasına filan da gerek yok. Zaten birkaç aydır gerekli çalışmaları yaptılar.

Ak Parti`nin şunu kabul etmesi gerekiyor. Sadece yollar, hastaneler ve hızlı trenler,  gibi kalkınma hamleleriyle bu ülkede tek başına iktidar olmak mümkün olsa da, iktidar kalmak zordur. Çünkü iktidar olmanın yolu kalkınmadan geçiyorsa, iktidar kalmanın yolu da adaletten geçmektedir.

Adaletin dayanağı ise halkın ortak vicdani değerleridir. Bunun yolu da, ne devasa adliye sarayları yapmakla ve ne de, Atatürk ilke ve inkılaplarına göre hükmeden yargıçlar yetiştirmekle mümkündür. Önce bir anket yapılmalı ve halka şu sorulmalı: ‘Türk`üyle, Kürt`üyle, Arap, Laz`ı, Çerkez`iyle bizi birleştiren ve milli kılan değerlerimiz, Laiklik midir? Atatürk milliyetçiliği midir? Yoksa Allah`ın kitabı ve Peygamberinin muhabbeti midir?` Çünkü seçim sloganındaki ‘Biz hep birlikte Türkiye`yiz` cümlesi, ‘Türkiye de hep birlikte bizdir` şeklinde sağlaması yapıldığında ispatlanmış olacaktır.

Öte yandan adaletin tesisi, zalimle mücadele etmeden de mümkün değildir.

Maksatları İslâm düşmanlığı olanlar eskiden irtica gibi kelimelerle sihirlerini yaparlardı. Zaman zaman İran dediler, sonra El Kaide filan… Şimdi ise bunun adı IŞİD oldu. Artık aşırı dinci filan da demeye lüzum görmüyorlar. Veya halk nezdinde mahkûm etmek istedikleri kimseler için bu IŞİD`çi değil ama onlara düşmanlığı net değil, dolaylı destek veriyor gibi ithamlarda bulunuyorlar. O yüzden yeni bir malzeme bulana kadar IŞİD`in yaşatılması gerekiyor. Korku, tehdit, aldatma ve milliyet gibi kanallardan kendilerine bağladıkları kalabalıkların da her gün IŞİD`den bahsetmelerini ve bu korkuyla yatıp kalkmalarını istiyorlar.

Ne zamana kadar. Elbette Kasım`ın 1`ine kadar değil ama Maide`nin ortasındaki Nur`un sabahına kadar. “Sabah da yakın değil mi?” (Hud 81) (Doğruhaber)Bu Yazi 1656 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 
SON YORUMLAR
@Ziyaretci
Zizan nerde admin 😊😊
31 Ocak 2018 Çarşamba 08:54
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@adnan yuksekova
kardeşim keşke bu iranla ilgili hiç haber yapmasanız. canları cehenneme
12 Ocak 2018 Cuma 14:49
@hüseyin rahmanlı
evet yılarca müslüman kürd halkı sırtında geçindiniz kürdistan hayalı ile evlatlarını.köylerini.canlarını .malların.ve herşeylerini aldınız yetmedi şimdi emperyalistler.siyonistlere onları jandarma yaptınız şimdde komonist fikirlerinize alet etiniz ve tıpkı diğer zalimler gibi bu mazlumların imliğine kadar indiniz bu zülüm yanınızdamı kalır sanıyorsunuz çekin artık vampir ellerinizi halkımın üstünde
11 Ocak 2018 Perşembe 14:32
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47