Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
İçi Boşaltılan Kavramlar `Kardeşlik`
23 Mayıs 2017 Salı 21:49
civarında idi

Günümüzde içi boşaltılan birçok kavramımız var. Şehid, ümmet, Kardeşlik vs gibi. 
Bunların başında hepimizin dilinde pelesenk olan ama hayatımızda yeri olmayan `Kardeşlik` kavramı gelmektedir.

Kuran-ı Kerim`de Allah-u Teala mealen  `` Ancak müminler kardeştir’’ diye buyurmaktadır. Peki ama biz gerçekten böylemiyiz? Müminlere bakış açımız kardeşlik hukuku içindemidir. 

Günümüz müslamanların kardeşlik anlayışı Kuran`ın kardeşlik anlayışından çok farklı. Müminin kardeşliğinden ziyade grub,cemaat,cemiyet kardeşliğinden ibaret. Her grub, cemaat, cemiyet kendi camiasından olanı kardeş lakin mümin ve müslüman olduğu halde başka camialarda ve kulvarda kendini islama adamış ve mümin ve müsluman sahsa bakış açısı maalesef Kuran`ın kardeşlik anlayışından çok uzakta. 

Onun başına gelen bela ve musibetlere kayıtsız, onun sıkıntılarına bigane ve çalışmalarına destek olması gerektiği yerde sekteye uğratmak için nerdeyse elinden geleni yapacak, elinden gelen birşey yoksa bu olumlu adımları hazmedememekte hatta hasedinden nerdeyse uykuları kacacak kadar bir huzursuzluk yaşayabilmekte.

Kardeşliğin içinin boşaltığına ve bunu dilimizde sadece bir lakırdı halini almaktan öteye gitmediğinin bir diğer kanıtı ise; İslam aleminin (ümmeti demiyorum çünkü ümmet ruhundan çok uzaktayız) Allah`a peygambere ve kendilerine açık açık düşmanlık eden zalim ve kafirleri bırakıp birbirleriyle uğraşmalarından görebiliyoruz.

Camiasından olmayan müslümanların en ufak hata ve yanlışlarını göndemleştirip bunun üzerinden birbirlerine saldırdıklarına ve bu konuda insafsızca davranıp bütün enerjilerini bu konuya kanalize ettiklerine şahid olabilmekteyiz. Oysa Allah-u Teala bize bunun tam tersini emreder ve şöyle buyur: “Allah’a ve Resul’üne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin, sonra korku ile zaafa düşersiniz ve kuvvetiniz elden gider. Bir de sabırlı olun, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” Bugün müslümanların zalim ve kafirlerin elinde kanların uluk uluk akmasının can, mal ve namusların tarumar edilmesinin yegane sebebi tamda bu ayrılığımız ve bunun neticesinde kuvvetimizin elimizden gitmesinden dolayı değilmidir?

Sadece yaşadığımız çoğrafyada yüzlerce cemaat, camia ve islami oluşum ismi sayabiliriz.Fakat bu yüzlerce cemaat, camia ve oluşumun bir diğer cemaat, camia ve diğer oluşumla kardeşlik hukuku adına herhangi bir adımı yada çabasını göremiyoruz, aksine kin,nefret, hased alabildiğine almış başını gitmektedir. 

Kelli felli cemaat ve oluşum liderlerinin başka dertleri yokmuş, müslüman toplumun başka sıkıntısı yokmuş gibi ceviz kabuğu doldurmayacak mevzular yüzünden birbirlerine reddiyeler yaptıklarını hatta ve hatta bu işi tekfire varacak noktaya getirdiklerine şahid olabilmekteyiz.

Kelli felli sarıklı cübbeli oniki ilim sahibi alimler böyle yaparsa onlara tabi avamın neler yapabilecegini artık varın siz tahmin edin. 

Yani neticede  bizim ancak müminler kardeştir düsturundan anladığımız ‘’Ancak benim cemaatimden olanlar kardeşimdir diğerleri ancak düşmanımdır’’ noktasındayız.

Son olarak çok samimi bir alimi ziyaret ettiğimde bu konuda çarpıcı bir örnek vermişti. Ve şöyle demişti; ben bir avrupa ülkesine bir konferans vesilesiyle gittim. Gittiğim şehirde sayıca az müslüman bulunmaktaydı. Konferansa gelenlerin sayısı beşyüz civarında idi  ama her biri farklı cemailardandı. Yani konferansıma yaklaşık beşyüz cemaat katılımda bulunmuştu ve acı olan hiçbiri bir diğeri ile diyalog içinde değildi, aksine hazımsızlardı birbirlerine karşı. Ben onlara; Allah aşkına dışardan biri size baktığı zaman yahu bunların dini daha kendilerini bir araya getiremiyor, bana ne hayrı dokunacak! Diye uyarıda bulunmuştum. 

Velhasıl kelam gelin içi boşaltılmış kavramlarımıza sahip çıkalıp. Kardeşlik ve uhuvvetin içini dolduralım. Allahın bizden istediği kardeşliği tahkim edelim. 

Rabbim hakkıyla kavrayanlardan ve müminleri kardeş bilen, gören ve hayata geçirenlerden eylesin. 
Selam ve dua ile...

Bu Yazi 4609 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (106) adet yorum eklenmiştir.
@Adınız Soyadınız
28 Haziran 2017 Çarşamba 13:55
değerlerimize yabancılaşmışız işimiz zor allah kurtarsın
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
24 Haziran 2017 Cumartesi 13:20
müslümanların hali çok kütü allah yardım ettsin
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
16 Haziran 2017 Cuma 16:49
YENİ YAZINIZI BEKLİYORUZ
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
13 Haziran 2017 Salı 17:03
Onun için islamcılardan nefret ediyorum
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
13 Haziran 2017 Salı 16:30
KARDEŞLİK HİKAYELERİNİ GEÇİN ARTIK
  YORUM DEVAMI

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 
SON YORUMLAR
@Ziyaretci
Zizan nerde admin 😊😊
31 Ocak 2018 Çarşamba 08:54
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@adnan yuksekova
kardeşim keşke bu iranla ilgili hiç haber yapmasanız. canları cehenneme
12 Ocak 2018 Cuma 14:49
@hüseyin rahmanlı
evet yılarca müslüman kürd halkı sırtında geçindiniz kürdistan hayalı ile evlatlarını.köylerini.canlarını .malların.ve herşeylerini aldınız yetmedi şimdi emperyalistler.siyonistlere onları jandarma yaptınız şimdde komonist fikirlerinize alet etiniz ve tıpkı diğer zalimler gibi bu mazlumların imliğine kadar indiniz bu zülüm yanınızdamı kalır sanıyorsunuz çekin artık vampir ellerinizi halkımın üstünde
11 Ocak 2018 Perşembe 14:32
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47