Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Konu İsrail olunca Fethullah Gülen neden susuyor?
27 Kasım 2012 Salı 11:41
Acaba Hocaefendi, konu İsrail olunca neden susuyor? Ya hiç konuşmuyor ya da susar gibi konuşuyor, neden? Neden Yahudi asıllı Chomsky kadar olsun, Robert De Niro kadar olsun kınamıyor İsrail`i? Belki de kınayamıyor… Öyleyse neden veya kimlerden korkuyor?


Seçimler yaklaştıkça etekleri tutuşan Netanyahu, "kuduz bir köpek" gibi Gazze`ye saldırdı. Kadın, çocuk demeden, tam 135 Filistinliyi vahşice katletti. Vicdansızca yakıp yıktı!

Zaten zor koşullarda yaşayan o 135 Filistinli insanın hayatı, Netanyahu kuduzu için sadece basit bir seçim yatırımıydı. Tıpkı Obama`nın Amerika`daki seçimler öncesinde, Suriye`de akan kana seyirci kalarak Yahudi lobilerine kompliman yapması gibi, Netanyahu da Gazze`nin dünyasını başına yıkarak, tabanına kompliman yaptı.

Bunun akabinde Obama, "İsrail`in, Gazze şeridi`ndeki militanlarca atılan füzelere karşı, kendini korumaya hakkı var" dedi ve aynı lağım çukuruna battı! Muktedir olamadığı o kahrolası iktidar uğruna, paramparça olmuş çocuk cesetlerine aldırmaksızın ve Hüseyin isminden utanmayarak…

Neyse ki bu arada adam gibi sesler de çıktı! Örneğin, "Kuduz bir köpek ısırsa kimi suçlardınız? Köpeği mi, sahibini mi? Bütün suç Amerika`nın… İsrail köpeğini desteklediği için" diyerek, silleyi İsrail`in suratına şaklatan Robert De Niro`nun sesi gibi!

Şahsiyetli tepkilerden biri de, kendisi de bir Yahudi olan Noam Chomsky`nin, İsrail`in son Gazze saldırısına ilişkin tepkisiydi. Chomsky, katliamın hemen ardından İsrail`i kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamasında dedi ki, "Gazze`nin istilası, bombalanması, Hamas`ı yok etmekle ilgili değildir. İsrail`e füze saldırısını durdurmakla da alakalı değildir. Barışa ulaşmak da değildir.

İsrail`in Gazze`ye ölüm ve yıkım yağdırma, modern muharebenin ölümcül silahlarını, savunmasız bir halka karşı kullanma kararı, onlarca yıllık Filistin etnik temizliğinin son safhasıdır.

İsrail, gelişmiş saldırı jetleri ve gemilerini, yoğun nüfuslu mülteci kamplarını, okulları, apartmanları, camileri ve varoşları bombalamak; hava kuvvetlerini, hava savunmasını, donanmasını, ağır silahlarını; topu, mekanize birlikleri, komutası, ordusu olmayan bir halka saldırmak için kullanıyor ve bunu savaş olarak tanımlıyor. Bu bir savaş değil, cinayettir!

İsrailliler işgal altındaki bölgelerde, kendilerini savunmak zorunda olduklarını iddia etmekle, işgal kuvvetleriyle ezdiği bir halka karşı kendisini koruma anlamına gelmektedir. Başkasının toprağını işgal ederken, kendini savunamazsın. Bu savunma değildir. Ne derseniz deyin bu bir savunma değildir."

Alıntıladığım bu iki beklenmeyen açıklamadan sonra, dünya ve ülke kamuoyunun beklediği Fethullah Hocaefendi`nin yorumu sizi mutmain etti mi bilmiyorum ama beni etmedi. Açıkça ifade etmem gerekirse, Fethullah Gülen Hocaefendi`nin, İsrail`i tek cümleyle dahi kınamaması, eleştirmemesi sizce de garip değil mi? Önce sessiz kalmayı, sonra da susar gibi konuşmayı tercih etmesi tedirgin edici değil mi? Bakın, İsrail`in Gazze katliamına ilişkin yorumu şu: "İslam dünyası adına buna çok ihtiyaç var… Suriye`deki problemi çözemezsiniz siz. Filistin`deki problemi çözemezsiniz, Allah`ın inayeti olmazsa. Bu açıdan da sürekli duaya kilitlenip, Cenab-ı Hakk`a tazarru ve niyazda bulunmak lazım. Arkadaşlarımız her gece kalksınlar, teheccüd kılsınlar. Alsınlar ellerine bir dua mecmuası… El-Kulubu`d-Daria`yı mı alırlar, kendilerinin okudukları bir duayı mı alırlar… Başlarını yere koysunlar… Çocuğu kuyuya düşmüş bir insanın, kuyunun başında sızlaması gibi… Doğum esnasında, hanımının iniltileri karşısında ona dua eden bir insanın, kelimeleri şuurla söyleyişindeki edayla bir dua… Bir tazarru… Bir niyaz…"

Acaba Hocaefendi, konu İsrail olunca neden susuyor? Ya hiç konuşmuyor ya da susar gibi konuşuyor, neden? Neden Yahudi asıllı Chomsky kadar olsun, Robert De Niro kadar olsun kınamıyor İsrail`i? Belki de kınayamıyor… Öyleyse neden veya kimlerden korkuyor?
Bu Yazi 3664 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47
@kürdi
artık kürtlerin hayal kurduğu dönemler bitmiştir belki bağımsızlık için bedel ödeyecekler ama şuda kesin ödeteceklerde bunun karşısında kimse duramaz
20 Ağustos 2017 Pazar 17:05
@rojj
bağımsız kürdistan kürtlerin ana süütü gibi helaldir lazımdır artık süürgecilerde bunu anlamalı bunun önü kesilemez
20 Ağustos 2017 Pazar 17:02
@Ziyaretci
SÖZ KONUSU KÜRTLERİN BAĞIMSIZLIĞI OLUNCA "BÖLÜNMEYİ" GÜNDEME GETİRİRLER
13 Ağustos 2017 Pazar 12:32
@Ziyaretci
GORAN ABD YEMİ HİZMET EDYOR? NE BU YA
13 Ağustos 2017 Pazar 12:30
@Ziyaretci
ne zaman kürtler bağımsızlık dese birileri çıkıp " ikinci israil devleti kuruluyor" yazıklar olsun
13 Ağustos 2017 Pazar 12:28