Muzur Sokaðý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Muzur Sokaðý
03 Kasım 2012 Cumartesi 08:55
?ule Yüksel ?enler`in romanýndan bahsediyorum. Yeni yayýn döneminin program akýþý reklamýný yapýyordu ulusal bir tv kanalý. Yeni dizinin fragmanýný görünce hayret ettim. ...
Rahman olanýn adýyla

Yayýnlandýðý zamanlarda en çok okunan romanlardan biriydi. Okuyucular üzerinde olumlu etkiler býrakmýþtý. Hatýrlýyorum da o zamanlar romandan etkilenerek örtünen genç bayanlar olmuþtu. Tesiri altýnda kalanlardan bazýlarý da yeni doðan çocuklarýna romanýn baþkarakterleri olan Bilal ve Feyza isimlerini vermiþlerdi.

?ule Yüksel ?enler’in romanýndan bahsediyorum. Yeni yayýn döneminin program akýþý reklamýný yapýyordu ulusal bir tv kanalý. Yeni dizinin fragmanýný görünce hayret ettim. Bu yeni baþlayacak olan dizi ?ule Yüksel ?enler’in “Huzur Sokaðý” romanýndan uyarlanmaktaydý. Ýslam’la uzaktan yakýndan ilgisi olmayan bu tv kanalýnda dizi yapýlýyordu. Ne güzel dedim ve hoþnut oldum. Zira ben de gençlik yýllarýmda bu romaný büyük bir lezzet alarak okuyanlardan biriydim. Bu hissiyatýma binaen izlemek istedim diziyi…

Gördük ki dizide ki ?ükran karakterinin üzerindeki baþörtüyü alýp çýkarýrsak din adýna hiçbir olgu kalmýyor bu dizide. Romanýn birebir iþlenmesini Ýslami bir kaygýsý olmayan tv kanalýndan elbette ummuyordum. Mamafih yazarýn dini hassasiyetine halel getirilmesine müsaade etmeyeceðine dair bir kanaat taþýmaktaydým. Dizinin ilk bölümüne bakýnca her izleyen gibi ben de yanýldýðýmý anladým. Ve büyük hayal kýrýklýðýna uðradým. Meðerse bizim Huzur Sokaðý’mýz olmuþ “Muzur Sokaðý”

Geçenlerde bir haber programýnda ?ule Yüksel ?enler Haným’ýn konuþmasýna þahit oldum. Baþbakanýn eþi Sayýn Emine Erdoðan Hanýmefendi ve efradý, ?ule Yüksel ?enler adýna bir yurt inþa ettirmiþler. Tekerlekli sandalyesi ile katýlmýþtý Yazar ?ule Yüksel ?enler. Acaba diziden bahsedecek mi diye teveccüh ettim. Sanki ekran baþýndaki beni duyar gibi konuyu hemen ulusal kanalda yayýnlanan Huzur Sokaðý adlý diziye getirdi muhtereme yazarýmýz. Çok mutlu olduðunu, ölmeden evvel böyle güzellikleri de Rabbinin ona gösterdiðini, bunun için çokça þükrettiðini, romanýnýn çok izlenen saygýn bir ulusal kanalda dizi olarak gösterime girdiðine binaen duyduðu memnuniyeti dile getirdi.

Dizideki teþhircilik diðer gayri Ýslami dizilerde bile bulunmuyordu. Bizim okuduðumuz romandaki Bilal karakterinin bir Müslüman erkek profili ile uzaktan yakýndan alakasý yok. Hadi alakasý olmamasýndan da geçtik. Bayanlarla olan muhataplýðýndaki rahatlýk belki de birçok Ýslam dýþý dizilerdeki baylardan ziyade.

Dizinin ilk bölümünü izlediðimde acaba ?ule Yüksel ?enler Haným da þu an izliyor mudur diye geçirdim içimden. Elbette izlemiþ olmalýydý. Memnun mudur dizideki Huzur Sokaðýndan diye sordum kendi kendime. Ve ekran baþýnda gördüðüm muhtereme yazarýmýz sorumun yanýtýný bizzat verdi. Meðer çok memnunmuþ ve dizinin bu hali ile yayýnlanmasý ziyadesi ile onu çok mutlu etmiþ.

?ule Yüksel ?enler Haným romanýný bu ulusal kanala verirken hangi gayesi vardý, hedefleri neydi bilemiyorum; ama sorgulamaktan da geri duramýyorum. Nitekim verdiði tv kanalý belli, yayýn ahlaký belli, misyonu belli.

... Bizim de Ýslami deðer yargýlardan zerre miskal ödün vermeyen bir tv kanalýmýz var. Onu bize lütfeden Rabbimize sonsuz hamdu senalar olsun. Ve bu tv’ye maddi beklenti taþýmadan emek verenlerden, gece gündüz demeden gayret sarf edenlerden Rahman hoþnut kalsýn. Tv kanalýmýzda Ýslami hassasiyetlerimizden ödün vermeden, mütedeyyin aile olgusunun iþlendiði ve izleyiciyi cezbedici filmler de görmek temennilerimle.

Ayþegül Yýldýz / Doðruhaber Gazetesi
 


 
Bu Yazi 11162 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (1) adet yorum eklenmiştir.
@zeynep
08 Kasım 2012 Perşembe 13:59
güzel paylaþýmýz için Allah razý olsun bacým
  YORUM DEVAMI


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR