Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Nimetlerin Farkında Olmak ve Şükür
23 Mayıs 2017 Salı 10:41
Nimetlerin Farkında Olmak ve Şükür


NİMETLERİN FARKINDA OLMAK VE ŞÜKÜR

Farkında olmadığımız, önemsiz görüp üzerinde düşünmediğimiz öylesine büyük ve öylesine çok nimetler içinde yüzüyoruz ki...


Her şeyden önce, insan olarak yaratılmışız. Ot veya it olarak yaratılabilirdik. Tabii, insan olarak yaratıldığımız halde, ot gibi düşüncesiz, kaygısız hayat da sürebilir; dört ayaklılardan daha aşağı olabilirdik. İnsan olarak, yaratıkların en şereflisi olarak yaratıldık.

Annemizi, babamızı, doğduğumuz memleketimizi biz seçmedik. Herhangi bir kentin fuhuş ortamında, batakhanelerinde veya çok fakir bir ülkenin çölünde, dağında ya da ormanında yarı aç yarı tok, çelimsiz, kültürsüz, daha da kötüsü dinsiz imansız olabilirdik. Elsiz, ayaksız, dilsiz, kulaksız veya görme özürlü olabilirdik. Daha fecîsi, hakkı görmeyen, gözleri perdeli, kalbi mühürlü olabilirdik. Felçli, sakat, yatalak değiliz. Uyuşturucu bağımlısı, alkolik, kumarbaz, hilebaz, düzenbaz, ahlaksız... olabilirdik. 


Bütün bu nimetler, zenginlik değil de; dünyada bile mutluluk sağlamayan emanet paraların veznedarları olan kapitalistlerin para hamallığı mı zenginlik? Gözlerinizi bir milyon dolara satın almak isteyen olsa verir misiniz? Demek ki, ne kadar pahalı, ne kadar kıymetli varlıklara sahipmişiz! Ya aklınızın değeri? Kaça satardınız? Bütün bunların üstünde imanınızı değişebileceğiniz bir değer olabilir mi?

Müslümanca mutluluğun, huzurun, kanaat denilen hazinenin, sabır denilen hazzın, dâvâ yolunda çekilen çilenin, infak etme, verme lezzetinin, ibâdetlerden aldığımız zevkin, bereketin, ağız tadının, gönül şenliğinin, hele ebedî mükâfatın, cennetin değeri, bedeli?! Bütün bunlara şükredilmez de ne yapılır?


Şükür insanın ruh ve gönül âleminden coşan şükrandır. Bu şükran duygusunun, içinde kaynadığını hisseden müslüman için bu coşku, Allah`la olan en samimi bağlantıdır. Bu bağın kuvveti, dilimizin ve gönlümüzün, bütün organlarımızla uyumlu olarak şükür vazifesini yerine getirmesiyle kendini gösterir. 


Şükür, sadece bize ait özel nimetlere yapılması gerektiği gibi, genel nimetlere de yapılmalıdır. Kur`ân-ı Kerim`de bu genel nimetlere vurgu yapılarak bunlar üzerinde düşünmemiz, Allah`ın bu âyetlerini okumamız ve şükretmemiz emredilir. Devamlı karşılaştığımız için önemi üzerinde düşünülmeyen alışılmış nimetlerin akabinde de şükür edilir ki, insanın Rabbi ile irtibatı, ilişkisi, iletişimi canlı tutulsun ve yapılanlar ibâdet olsun.

Yemekten sonra hamd ve şükür edilir ki, yediğimiz nimetleri ihsan eden, o gıdalara lezzet katan, bize ağız tadı veren, açlığımızı bunlarla gideren, gıdaları enerjiye dönüştüren Yaratıcı`yı görmezden, bilmezden, hatırlamazdan gelmeyelim, nankör olmayalım. 


Kemal derecesinde bir şükrün üç basamağı vardır. Erişilen nimetin Allah`tan geldiğini bilmek, O`nun verdiğine rızâ göstermek ve nimetinin gücü bedeninde bulunduğu sürece O`na isyan etmemek.

Her ciddi eylem, her nimet üç ibâdet ister. Bunlar zikir, fikir ve şükürdür. Başta zikir (besmele), ortada -iş esnasında- fikir (tefekkür, Allah`ın nimet ve ihsanını düşünüp O`nun rızasını istemek) ve sonunda şükür (El-hamdü lillâh demek). 
Bu Yazi 1789 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (54) adet yorum eklenmiştir.
@CİVAN
10 Haziran 2017 Cumartesi 18:24
HOCAM YAZILARINDA BİR NİMETİR. BİZİ MAHRUM ETME DE YENİ YAZINI BEKLİYORUZ
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
26 Mayıs 2017 Cuma 17:13
valla ot gibi bir hayat yaşıyoruz. zaten gidişatan beli olmuyormu hocam
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
25 Mayıs 2017 Perşembe 17:36
ELHAMDÜLİLLAH SIHATIM YERİNDE ALLAHA NE KADAR ŞÜKRETSEM AZDIR
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
25 Mayıs 2017 Perşembe 11:44
Eyvallah hoca
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
25 Mayıs 2017 Perşembe 11:43
Şükür etmeyen insan hayvandan daha aşağıdadır
  YORUM DEVAMI

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR
@Ziyaretci
Zizan nerde admin 😊😊
31 Ocak 2018 Çarşamba 08:54
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@adnan yuksekova
kardeşim keşke bu iranla ilgili hiç haber yapmasanız. canları cehenneme
12 Ocak 2018 Cuma 14:49
@hüseyin rahmanlı
evet yılarca müslüman kürd halkı sırtında geçindiniz kürdistan hayalı ile evlatlarını.köylerini.canlarını .malların.ve herşeylerini aldınız yetmedi şimdi emperyalistler.siyonistlere onları jandarma yaptınız şimdde komonist fikirlerinize alet etiniz ve tıpkı diğer zalimler gibi bu mazlumların imliğine kadar indiniz bu zülüm yanınızdamı kalır sanıyorsunuz çekin artık vampir ellerinizi halkımın üstünde
11 Ocak 2018 Perşembe 14:32
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47